Öt, Dániában található, kör alakú erődítmény került fel az UNESCO világörökségi listájára, melyek 958 és 987 között, Kékfogú Harald dán király uralkodása alatt épültek.
Az erődök a viking korszak legkiemelkedőbb régészeti emlékei közé tartoznak Dániában, melyek a Dán Királyság egyesítésének és a külső ellenséggel szembeni védekezésnek a szándékáról tanúskodnak.
(A királyról, akire áfonyaimádata miatt ragadt rá a Kékfogú, vagyis Bluetooth becenév, éppen azon analógia alapján nevezték el a vezeték nélküli kapcsolódás megoldását, hogy a technológia úgy egyesíti az eszközöket, ahogyan a király egyesítette Dánia törzseit.)
A százhúsz-kétszáznegyven méter átmérőjű erődítményeken belül házak kaptak helyet, melyeket vastag fal vett körül. Bejutni négy kapun keresztül lehetett.
Mint Rane Willerslev, a Dán Nemzeti Múzeum igazgatója elmondta, a viking korszak egyedülálló helyet foglal el a világtörténelemben, és az erődök annak az időszaknak a fizikai megnyilvánulásai, amelyben Dánia királyságként egyesült, és Skandinávia az európai keresztény mozgalom részévé vált.
A döntés támogatni fogja az erődökkel kapcsolatos jövőbeli kutatásokat és kommunikációt, és remélhetőleg hozzájárul ahhoz is, hogy a több látogatót vonzzanak a műemlékek.
Az erődök közül a legnagyobb Aggersborgban található, emellett Fyrkatban is van egy, ahol egy rekonstruált viking házat is megnézhetünk, Odensében a Nonnebakkenen, vagyis Apácadombon áll egy, Borgring a régészek paradicsoma, Trelleborgban pedig meg lehet nézni egy rekonstruált viking falut, Slagløse-t.
(Forrás: Breaking Travel News, képek: Getty Images)
kör | erőd | régészet | világörökség | Dánia | viking
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!