Az ötvenes években két kanadai fiatal világ körüli útra indult egy Land Rover lakóautóval. Bristol Foster biológus és barátja, Robert Bateman művész és természettudós élete kalandja volt a 14 hónapig tartó utazás.
1957 júliusában egy nem mindennapi kaland vette kezdetét, amikor Dr. Bristol Foster és Robert Bateman világ körüli útra indultak egy Land Roverrel, és semmi más nem vezérelte őket, csak a kíváncsiság és a felfedezés öröme. Bateman később azt mondta róla, hogy ez volt a legszabadabb és talán a legbékésebb időszak egész életében. A 60 ezer kilométeres útról annak idején rendszeresen közöltek cikkeket az egyik torontói lapban, ahol Rover Boys néven emlegették őket, és sokakat inspiráltak a kalandjaikkal.
Szükségük volt egy járműre, amivel a világ legtávolabbi részein is leküzdhetik a kihívásokkal teli terepet, és Foster már az elején kijelentette, hogy
természetesen Land Rovernek kell lennie.
A Series I-es 1957. május 2-án készült el a Land Rover solihulli gyárában, kétliteres, négyhengeres benzinmotorral és hosszú tengelytávú alvázzal. Az autó aztán a wimbledoni Pilchershez került, ahol elkészült a homokszínűre fényezett egyedi alumínium karosszéria, a zöld bőrkárpit, a kétágyas hálófülke, és minden más, ami egy ilyen expedícióhoz kellhet.
Mai szemmel nézve a Land Rover hálófülkéje igencsak puritánnak tűnik, de
annak idején ez a berendezés az elérhető legjobbnak számított.
A kalandorok a humornak sem voltak híján, az autó elejére erősített benzines és vizeskannára a Gin és Tonic feliratokat festették.
A The Grizzly Torque névre keresztelt járművet Skóciában próbálták ki, majd júliusban a nyugat-afrikai Aranypart felé vették az irányt, aztán átvágtak Közép-Afrikán, miközben Ghánán, Togón, Kamerunon, Egyenlítői-Guineán, Nigérián, Kongón, Ruandán, Burundin, Tanzánián, Kenyán és Ugandán haladtak keresztül. Innen hajóval indultak Indiába, ahol Nepálon, Mianmaron, Malajzián, Thaiföldön, Szingapúron és végül Ausztrálián vágtak keresztül.
Még felsorolni is hosszú az országokat, hát még bejárni az ötvenes években egy Land Roverrel!
Miután a páros visszatér Kanadába, Foster egy pár évig még használta az autót, majd eladta egy texasi diáknak, aki aztán egy farmernek adta tovább. Bateman és Foster később mindent megtett, hogy felkutassák a Land Rovert, de évtizedekig nem hallottak felőle, csak 2008-ban fedezte fel az addigra átfestett, lepusztult autót a márka egyik rajongója. Foster felismerte, hogy az egykori autójáról van szó, megvásárolta, majd alapos felújítás vette kezdetét, hogy a Grizzly Torque pontosan úgy nézzen ki, mint amikor 1957-ben nekivágtak vele a nagy kalandjuknak.
Az autót felfedező Alan Simpson vezette a két évig tartó, 300 ezer dollárba kerülő restaurálást, amiben Foster korabeli fényképei segítették, Bateman pedig újrafestette az autó oldalára azokat az ábrákat, amelyek az utazásuk során meglátogatott országokat jelképezik. Az újjászületett Grizzly Torque volt a Land Rover alapításának hetvenedik évfordulójára szervezett ünnepségek egyik sztárja, és most az értékéhez képest jutányos áron lehet lecsapni rá: az RM Sotheby’s aukcióján 80-120 ezer dollár közötti összeget várnak érte.
Ez is érdekelhet:
land rover | lakóautó | terepjáró | expedíció | nagy sztori | világkörüli út
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
Otthonos minimalizmus, avagy egy stílusos családi ház Szombathelyen

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!