A vulkánturizmus nagyon is létező és népszerű tevékenység, ráadásul a nagyvilágban vagy ezerötszáz szunnyadó és működő tűzhányóhoz merészkedhetünk egészen közel, már amelyikhez engedik. Mutatunk öt igen szép, és eseteként veszélyes vulkánt.
Arenal, Costa Rica
Costa Rica legaktívabb vulkánja a hatalmas Arenal Volcano Nemzeti Parkban riogatja a környékbelieket. A közel ezerhétszáz méter magas hegyen működő tűzhányó 1968-as kitörésekor teljesen eltüntetett egy közeli kisvárost.
A mai napig aktívan dolgozó, alig háromezer esztendős vulkán közelében oxigéndús levegővel csalogató dzsungelben lehet túrázni, vízesésekben gyönyörködni, a rengeteg meleg vizű forrásban pedig bármikor nyugodtan megmártózni.
A környék központja a hangulatos kis La Fortuna nevű kisváros, ahol békés távolságból figyelhetjük az Arenalt.
Hekla, Izland
Aktívabb, mint egy NAV-dolgozó az adóbevallás leadásának utolsó napján. A vulkánturizmusban dobogós helyen tanyázó Izland déli részén található a majdnem ezerötszáz méter magas tűzhányó, amely az utóbbi ötven esztendőben szinte tízévente kitört, 2000 februárja óta viszont csendben szunnyad.
A messziről egy felfordított hajót idéző Hekla egy negyven kilométeres vulkáni hegyvonulat része, évszázadokkal ezelőtti működései alkalmával komoly pusztításokat végzett.
A helyiek a pokol kapujának nevezik a Reykjaviktól két órára fekvő vulkánt, és mostanában nem igazán mernek felmenni rá, mert bármikor kitörhet. Terepjáróval azért megközelíthető.
Szakuradzsima, Japán
Vulkanikus kőzetekben és természetes forrásokban a csendes-óceáni tűzkörön fekvő Japánban sincs hiány. A Kjúsú szigetén található Szakuradzsima az egyik legaktívabb tűzhányó az országban megtalálható száztízből: az utóbbi időszakban évente adott magáról komolyabb életjelet.
Ha éppen nem ömlik belőle láva, alkalmanként csak kisebb robbanásokkal és füstjelekkel jelzi, hogy még mindig kell tőle tartani, ezért maximum két kilométeres távolságban szabad megközelíteni.
Veszélyes környék ez, mindössze ötven kilométerre tőle található a Szendai-atomerőmű, az 1117 méter magas hegy lábánál pedig a hatszázezer lakosú Kagosima városa fekszik, ahol aligha telnek unalmasan a napok.
Mount Saint Helens, Egyesült Államok
Bő harmincnyolc évvel ezelőtti – oldalirányú – kitörésekor, 1980 tavaszán szörnyű tragédiát okozott: hatvankét ember vesztette életét, és mintegy hatszáz négyzetkilométernyi erdő pusztult el a katasztrófában.
Egyhamar azonban nem fog megismétlődni ekkora volumenű aktivitása.
A Sziklás-hegységben található St. Helens igazán impozáns látvány, ugyan a hatóságok nem szívesen engednek oda sziklamászókat vagy túrázókat, de kaphatunk rá engedélyt.
Helikopterről viszont bármikor megcsodálhatjuk.
Teide, Spanyolország
Ami Costa Ricának az Arenal, az Tenerifének a Teide. Mostanában, pontosabban a legutóbbi száz évben ellenben alszik, úgyhogy a turisták előszeretettel és bátran másszák meg, a kényelmesebbek felvonóval juthatnak fel Európa tetejére.
Tengerszint feletti magassága kicsivel több mint háromezer-hétszáz méter, és ha ilyen magasra nem is nagyon lehet feljutni a három-négy órás vulkántúrákon, pár száz méterrel lejjebb sem nem mindennapi élményt jelent körbenézni, és meglátni a környező krátereket, a felhőfolyamból kiemelkedő szigeteket, valamint a lenyugvó napot.
A közeljövőben aligha számíthatunk lávafolyamra a Teidén, de napjainkban is érezni működését, méghozzá meleg, kénes gőz formájában.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
tenerife | Costa Rica | Arenal | izland | egyesült államok | spanyolország
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
Otthonos minimalizmus, avagy egy stílusos családi ház Szombathelyen

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!