Egy egészen újszerű természetvédelmi tervvel állt elő Niue szigete. Olyan szponzorokat keresnek, akik húsz évig hajlandók egy meghatározott összeget fizetni azért, hogy a sziget élővilágát megvédhessék az illegális halászattól és a műanyagszennyezéstől.
Az aprócska csendes-óceáni sziget, Niue új tervet dolgozott ki hatalmas és érintetlen óceáni vizeinek védelmére. A koncepció szerint magánszemélyek vagy cégek lennének a szigetország szponzorai, akik százharminckilenc eurót, vagyis nagyjából ötvenötezer forintot fizetnének az óceán egy négyzetkilométernyi területének megvédése érdekében. Ezt az összeget húsz évig utalnák, így az előzetes számítások szerint
akár tizenhét millió eurót is szerezhetne a parányi sziget.
A szigetet az illegális halászat és a műanyagszennyezés fenyegeti, a lakosság pedig úgy döntött,
átveszik az irányítást és megtanítják a világnak, hogyan kell megvédeni az óceánt.
Niuét a vízszint emelkedése is érzékenyen érinti, hiszen szárazföldjét és édesvizét is veszélyezteti a globális felmelegedés, ami miatt az eddigieknél intenzívebb trópusi viharok sújtják a területet.
Az elképzelés szerint a szponzoroktól kapott pénzt egy jótékonysági alap kezeli majd, a hosszú távú projekt pedig lehetővé teszi, hogy a szigetország tíz, tizenöt, vagy akár húsz évre is előre tervezhessen.
(Forrás: Euronews, fotó: Getty)
Niue | globális felmelekedés | illegális halászat | óceán | műanyagszennyezés | fenntarthatóság
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!