Hamarosan betilthatják a rövid távú repülőjáratokat?

Az európaiak többsége nyitott lenne a dologra.

A repülés, mint az köztudott, enyhén fogalmazva is károsítja a környezetet. A repülőgépek egy utasra vetítve több szén-dioxidot bocsátanak ki, mint a vonatok, az autóbuszok vagy a személygépkocsik. A légi közlekedés visszaszorítása kulcsfontosságú lesz a nettó zéró kibocsátás eléréséhez, a globális felmelegedés lassításához, valamint az éghajlatváltozás legrosszabb hatásainak elkerüléséhez.

Bár a repülést sok esetben nem lehet kikerülni (tengerentúli járatok esete), a rövidebb távú repülőutak számát viszont csökkenthetjük különféle alternatívák,  például vonatok és buszok bevonásával.

Ezek nemcsak környezeti szempontból jóval kedvezőbbek, de ha figyelembe vesszük a repülőtérre való kijutásra szánt időt, az onnan történő hazautazást, a végtelen hosszúságúnak tűnő biztonsági ellenőrzéseket, akkor kiderül, hogy a repülés és a vonatozás nagyjából ugyanannyi időt vesz igénybe.

Hogyan lehet meggyőzni az embereket, hogy vonattal és autóbusszal utazzanak repülőgép helyett?

Az egyik opció a rövid távú repülőjáratok teljes betiltása, különösen abban az esetben, ha létezik ugyanarra a távra buszos vagy vonatos alternatíva. Ezt az módszert már több európai ország is bevetette. Egy néhány évvel ezelőtt született felmérés szerint az európaiak hatvankét százaléka helyeselné a rövid távú repülőjáratok betiltását, vagyis a rendelkezés bevezetése bőven találna támogatókat.

Az ügyben élen jár a francia kormány, amely korábban már bejelentette, hogy betiltja azokat a rövid távú járatokat, amelyek vonattal vagy busszal legfeljebb két és fél óra alatt ugyanúgy elérhetőek, azaz ha van életképes vasúti és autóbuszos alternatíva. Ezzel az összes francia belföldi járat tizenkét százaléka megszűnne. Hasonlóan járt el Ausztria is: a kormány a járvány idején utasította az Austrian Airlines-t, hogy állítsa le a Bécs-Salzburg járatát, hogy az utasok inkább a vonatközlekedést részesítsék előnyben.

Németország ezzel szemben nem tiltott be semmit, "csak"  megduplázta a rövid távú repülőjegyekre kivetett adó összegét, Spanyolország eközben  2050-ig minden rövid távú járatot megszüntetne.

2021 októberében a Greenpeace azt kérte, hogy az Európai Unió valamennyi országában tiltsák be azokat a repülőjáratokat, amelyeken ugyanolyan távolságon a vasúti utazás hat óránál rövidebb ideig tartana. Ez elég merész lépés lett volna, az EU nem igazán támogatta. Ehelyett elköteleződött amellett, hogy az évtized végéig megduplázza a nagy sebességű vasúti hálózatot, ami mindenképpen jó kezdet és potenciálisan megnyitja az utat egy fenntarthatóbb, alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású jövő felé.

Eközben április 1-től Belgiumban új, úgynevezett beszállóadót kell fizetniük azoknak, akik a repülést választják más, elérhető alternatívák helyett. Az intézkedéssel a környezetbarátabb közlekedés felé igyekeznek terelni az embereket.

(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images, Pixabay, Unsplash)

 

vonat | rövid távú | betiltás | fenntartható | jövő | repülőjárat

FOLYTASD EZZEL

A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel

A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
5 lélegzetelállító túraútvonal Európában, amin egyszer az életben végig kell menni
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom