A tömegturizmus sok helyen már elviselhetetlenné vált a helyi lakosság számára, nem csoda, hogy a világ számos pontján azt akarják, hogy a turisták távol maradjanak tőlük 2023-ban.
A világ legnépszerűbb turisztikai célpontjai közül néhányan megemelt idegenforgalmi adók bevezetésével vagy a látogatók számának korlátozásával próbálnak tenni a túlturizmus ellen. Néhányan azonban egyenesen azt mondják a turistáknak: ne gyertek hozzánk!
Mutatjuk, melyek ezek.
Amszterdam
A város idén egy teljes kampányt húzott fel arra, hogy megmondja a turistáknak, kiket vár, emellett egy sor korlátozást vezettek be a piros lámpás negyedben is.
Lanzarote
A hajnalig tartó bulizásra és a féktelen alkoholfogyasztásra untak rá Lanzarotéban is, ahol inkább a „magasabb minőségű” turisták felé nyitnak.
Bali
A túlturizmus miatt az indonéz kormány különadó bevezetését tervezi és szintén a presztízs-utazókat kívánják megszólítani.
Velence
A szerelmesek városa szintén idegenforgalmi adóval operálna, de megszámlálhatatlanul sok okot találtak arra, hogy miért szabjanak ki bírságot a turistákra.
Barcelona
Barcelonában a túlturizmus már a helyiek életminőségének rovására megy, ezért a város polgármestere bejelentette, hogy arra fog törekedni, hogy valamilyen módon korlátozza a beáramló turisták számát.
Bhután
A bhutáni királyság napijegyes vízumot vezetett be a világjárványt követően, amit egyszerűen a „fenntartható fejlődés díjának” neveztek el.
Szantorini
A tízezer főnyi lakossal rendelkező szigetet évente kétmillió turista rohamozza meg. 2019-óta korlátozásokat vezetnek be, naponta „csak” nyolcezer főt engednek be tengerjáró hajókról, a száz kilónál nehezebb turisták pedig nem utazhatnak szamárháton.
Amalfi-part
2022-ben rendszámtábla-rendszert vezettek be, ennek értelmében egyik nap a páratlan, a másik napon pedig a páros számra végződő rendszámú autók mehetnek be a harmincöt kilométeres part menti ékszerdobozba.
Machu Picchu
A látogatók a híres inka épületeket csak két kijelölt időszak egyikén fedezhetik fel, egyszerre legfeljebb négy órát tölthetnek el a romok között.
Thaiföld
Thaiföld 2017-ben mondott először nemet a turisták tömegére. Ekkor kezdték el új marketingkommunikációs irányukat, amiben már nem a jó ár-érték aránnyal hívják fel az országra a figyelmet, hanem az élményekre.
(Forrás: Timeout, fotók: Getty Images)
túlturizmus | túlturistásodás | tömegturizmus
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!