Mariupol gyakorlatilag már nem létezik – A város 90 százaléka elpusztult a háborúban

Ahogyan arra a Roadster is felhívta a figyelmet, Norman Foster építész egy elit csapatot állítana össze, hogy újjáépítsék Harkiv városát. Slava Balbek, a Balbek Bureau helyi építészeti stúdió munkatársa szerint azonban elhamarkodottak ezek a tervek.

Az ukrán építész a Dezeen-nek adott interjújában rámutatott arra, hogy a bombázás még nem ért véget, így tulajdonképpen nem is érti azt, hogy brit kollégája hogyan kívánja meghatározni a munkakörét úgy, hogy a pusztítás mértékét nem ismeri. Éppen ezért úgy véli, hogy

túl korai bárkit is bevonni egy újjáépítési munkába, ezek a tervek egyelőre száz százalékig hatástalanok.

Balbek szerint ahhoz, hogy  Ukrajnát hatékony módon újjáépíthessék majd, először a források megfelelő elosztására van szükség. Örül annak, hogy sokakat foglalkoztat a kérdés, ugyanakkor meggyőződése, hogy

nem lehet több százmilliót belefektetni egyetlen város újjáépítésébe, miközben minden környező településen hatalmasak a károk.

Az orosz invázió február 24-i kezdete óta az épületek mintegy 25 százaléka megsemmisült Harkivban, ezek között pedig létfontosságú infrastruktúrák és mintegy harminc műemléki helyszín is megtalálható. Mivel a bombázások még nem értek véget, a károk tovább fognak növekedni.

Balbek ugyanakkor rámutatott arra is, hogy számos más város is hasonló vagy még nagyobb mértékű pusztulásnak van kitéve,

a becslések szerint Mariupol épületeinek kilencven százaléka megsérült vagy megsemmisült.

Az ország újjáépítéséről az ukrán elnök is beszélt már. Zelenszkij nemzeti újjáépítési stratégiájának első szakaszában ideiglenes menedékhelyeket építene azok számára, akiknek otthona lakhatatlanná vált. Az egyik ilyen központot Balbek tervezte Kijev közelében egy moduláris menekültfalu mintájára.

(Forrás: Dezeen, fotók: Getty Images)

háború | oroszország | ukrajna | bombázás | harkiv | újjáépítés

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Íme, Dubaj másik oldala, amibe nagyon könnyen bele lehet szeretni
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom