Senki sem tud elmenni mellette szó nélkül: a Lánchíd Európa és a világ egyik leggyönyörűbb hídja. Így gondolja ezt az Architectural Digest is, amely egy válogatásban szedte össze a szerintük építészetileg legfontosabb hidakat. Zaha Hadid korszakalkotó örökségétől haladunk kevésbé ismert, de igazán különleges építményekig. Modern, klasszikus, díszes és letisztult, hosszú és kurtább hidak közvetkeznek.
Alkotmány híd, Velence, Olaszország
2008-ban adták át a velencei viszonylatban meglehetősen modern hidat, mely ennek ellenére nem csorbítja a városképet, sőt, felfrissíti azt.
Henderson Waves, Szingapúr
Egy nemzeti park fölött 900 méterrel kígyózik a gyaloghíd, amely este, kivilágítva még látványosabb, mint nappali fényviszonyok között.
Seri Wawasan híd, Putrajaya, Malajzia
2001-es építésű, aszimmetrikus, futurisztikus maláj híd, melynek legmagasabb pontja 168 méteres.
Nescio híd, Amszterdam, Hollandia
Megannyi építészeti díjat gyűjtött be a 780 méter hosszú holland híd, melyen gyalogosok és biciklisek közlekedhetnek.
Rialto, Velence, Olaszország
Velence nem csak modern hídjával került be a válogatásba, a Grand Canale 16. században, isztiai kőből épült klasszisa is szerepel a listán.
Zubizuri, Bilbao, Spanyolország
Az 1997-ben épült híd másik neve Puente del Campo Volantin, a zubizuri baszk nyelven annyit jelent: "fehér híd".
Manhattan Bridge, New York, USA
Az East Riveren átívelő híd hosszabb, mint a Brooklyn Bridge. Leon Moisseiff tervei alapján épült. A brooklyni hídfők bizonyos szögből szépen keretbe fogják az Empire State Buildinget.
Sheikh Zayed híd, Abu-Dzabi, Arab Emírségek
300 millió dollárból készült el Zaha Hadid építészlegenda tervei alapján a meglehetősen bonyolult szerkezetű híd, mely hamar Abu-Dzabi szimbólumává vált.
Lánchíd, Budapest, Magyarország
Magyarország, a főváros büszkesége, melynek építtetését Széchenyi István, a legnagyobb magyar kezdeményezte. Terveit William Tierney Clark brit mérnök készítette el.
Golden Gate híd, San Francisco, USA
1937-ben fejeződött be a világ egyik legismertebb hídjának építése. A 2,7 kilométer hosszú építményen naponta 120 ezer jármű halad át.
Puente de la Mujer, Buenos Aires, Argentína
Buenos Aires üzleti negyedében található a csupán 170 méter hosszú gyaloghíd. Santiago Calatrava, az építész a tangó dinamikáját látja a formavilágban.
The Helix híd, Szingapúr
Szingapúr elképesztően modern és gazdag városában tekereg a The Helix, melyet 2010-ben fejeztek be. A gyaloghídon rendszeres a futók forgalma is.
Juscelino Kubitschek híd, Brazíliaváros, Brazília
JK hídnak rövidítik az acél-beton építményt, mely a Paranoá folyó fölött ível át. Megannyi nemzetközi építészeti díjat bezsebelt már.
Millau viadukt, Creissels, Franciaország
A dél-franciaországi híd a Tarn folyó völgyét hidalja át, és 2004-től mai napig a világ legmagasabb közúti hídjaként jegyzik. régiók ipara és kereskedelme indult virágzásnak az elszigeteltség megszüntetése után, a híd építésével.
Károly híd, Prága, Csehország
Európa legrégebbi hídja a történelmi építmény, melyet 1402-ben adtak át a városnak. Sokáig Kőhíd volt a neve.
Brooklyn híd, New York, USA
1883-ban fejezték be építését a rengeteg történetet magának tudó hídnak. Naponta körülbelül 150 ezer jármű halad át rajta, és rengeteg turista fotózkodik a gyaloghíd részén.
Khaju híd, Isfahan, Irán
1650-es építésű az iráni híd. Fontos találkozóhely, nappal és este is impozáns. Sajnos a Zayanderud folyó a teljes kiszáradás szélén áll, ezért a híd már nem láthatja el eredeti funkcióját.
High Bridge, Amszterdam, Hollandia
Más néven Piton híd. Amszterdam kedves, csatornákon átívelő hídjai mellett sok a modern, haladó konstrukciójú híd is, amilyen ez a piros kígyó is.
Tower Bridge, London, Anglia
Az angol főváros egyik jelképe az 1894 óra működő híd, mely autós, gyalogos forgalmat bonyolít és mindemellett 86 fokig felnyitható, hogy ezzel a Temze hajóinak is szabad utat biztosíthasson.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Pixabay, Getty Images, Unsplash)
Zaha Hadid | hidak | híd | brooklyn bridge | építészet | lánchíd
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!