Viktoriánus korabeli erődítmények tarkítják a szélfútta partokat, a zöld növényzet bunkereket és alagutakat takar. Ez a 2100 lakosú, Csatorna-szigetekhez tartozó Alderney, ahol az utcák csendesek, a pubokban pezseg az élet, és nincsenek közlekedési lámpák. Az utcasarkok azonban sokkal sötétebb időkről mesélnek.
A Csatorna-szigetek az egyetlen brit terület volt, amelyet a németek megszálltak a második világháború alatt. Egyedül Alderney lakosságát evakuálta a brit kormány, ennek nyomán pedig 1940-ben német csapatok költöztek a szigetre, és Hitler parancsát követve bevehetetlen erőddé alakították át azt.
Több ezer, Oroszországból, Spanyolországból, Franciaországból, Lengyelországból és Algériából származó rab több száz bunkert, ágyúállást, falat és egy alagútkomplexumot épített fel a szigeten. Ezeknek a tragikus eseményeknek az emlékét őrzi a Occupation Trail (Megszállás-útvonal), ahol a világháborúhoz kapcsolódó helyszínek tárulnak fel.
Ezek közé tartozik a négy munkatábor: Helgoland, Borkum, Norderney és Sylt, ahol az évtizedekkel ezelőtti hivatalos becslések szerint körülbelül négyszáz ember halt meg.
A táborok helyszínein ugyanakkor nem mindenhol maradt nyoma a háborús történelemnek. Syltnek tíz barakkja volt, amelyekben körülbelül ezer európai és oroszor foglyot tartottak fogva. A Syltről a parancsnoki villához vezető alagút ugyanakkor még ma is létezik. Egy másik tábor helyén ma egy házakkal teli utca áll, a bejárat oszlopai beleolvadnak az utcaképbe. Egy harmadikből kemping lett, a negyediken pedig út fut keresztül, egy tejgazdaság mellett.
Alderneyben évente két megemlékezést tartanak, egyet májusban a háború hivatalos befejezésének emlékére, egyet pedig december 15-én, a szigetlakók felszabadulás utáni visszatérésének évfordulóján. Az áldozatok fő emlékműve a sziget közepén található, és az 1960-as években állíttatta az egyik lakos, Sally Bohan családja. A szigetet ugyanakkor máig viták övezik annak kapcsán, hogy hogyan lehet emlékezni a náci atrocitásokra, és tudatosan élni azokon a helyeken, ahol a gaztettek történtek.
(Forrás: New York Times, képek: Getty Images)
nácik | második világháború | Nagy-Britannia | Csatorna-szigetek | munkatábor | Alderney
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!