Átfogó Chagall kiállítás nyílik hamarosan Bécsben

Szeptember végétől a bécsi Albertina a művész mintegy száz művét mutatja be, valamennyi alkotói szakaszából válogatva. A kiállítás az élet legeredetibb és leguniverzálisabb témáira fókuszál, feltárva a „lehetetlen lehetőségek” sokféleségét.

Marc Chagall (1887–1985) életmű-kiállítást rendeznek a bécsi Albertinában szeptember 28-tól. A francia-orosz művész 1906-ban kezdett festészetet tanulni, majd néhány hónappal később, 1907-ben Szentpétervárra költözött folytatni a tanulmányait. 1910–1914 között támogatója, Makszim Moiszejevics Winawer ösztöndíjának köszönhetően Párizsban élt, majd visszaköltözött Oroszországba, részt vett az első világháborúban, ami után, 1923 őszén családostul Párizsba költözött.

A német megszállás elől menekülve élt Spanyolországban, Portugáliában és Amerikában (1941-1947-ig New Yorkban), majd visszatért Európába, 1949-ben letelepedett a franciaországi Saint-Paul-de-Vence-ban, és lényegében ott élt haláláig.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

ALBERTINA Museum (@albertinamuseum) által megosztott bejegyzés

Chagall erősen hatott mind a szürrealistákra, mind az expresszionistákra; emlékképeket, bensőjén átszűrt meseszerű fantáziavilágot, és nem a látható valóságot ábrázolta. Műveiben a szereplő emberek, állatok, tárgyak szimbolikus értelműek.

Pályafutását három szakaszra szokás bontani: 1907–10 között sötét színekkel, hagyományos eszközökkel jeleníti meg a témáit, 1911-től a kubista térarchitektúra és a modern színelmélet szabályai szerint ábrázol, végül az 1930-as évektől jelképei (szárnyas óra, gyertyatartó, szerelmespár, kecske, hal) minden formai kötöttség nélküli szabadsággal, ugyanakkor lelki viharokkal telve kerülnek a képre.

A bécsi kiállítás 2025. február 9-ig látható, naponta 10-18-ig, szerdán és pénteken 10-21-ig. Jegyeket a helyszínen vagy online is lehet venni, a német nyelvű vezetett túrákra itt lehet jelentkezni.

Közben idehaza is találunk programokat: Budapest legújabb művészeti galériája női sorsokkal és mitologikus víziókkal debütál, míg a Light Art Museum Phantom Vision című kiállítása egyszerre meditatív és izgalmas fényművészeti élmény.

(Nyitókép: GettyImages)

kiállítás | Albertina | chagall | bécs | múzeum

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom