Mindig öröm olyan helyekre utazni, ahol egyszerre vannak jelen hagyományok, összejövetelek és gasztro különlegességek – ilyen a svájci Bernben minden évben megrendezett Hagymapiac is.
Minden november negyedik hétfőjén Bern szokatlan látványosságra ébred: gazdák, utcai árusok és kézművesek lepik el a várost már hajnaltól, a vasútállomástól egészen a „Szövetségi térig” (Bundesplatz).
A standok kézműves alkotásokkal telnek meg, amelyek jellemzően a show sztárját, a hagymát ábrázolják.
Mindenféle, színű és formájú hagyma található: koszorúk, fonott zsinórok és hagymafigurák vonzzák minden évben a vásárlók és bámészkodók ezreit – írta az aboutswitzerland.
Az ünnepi vásárnak különleges forgatókönyve van: a nap elején a helyi dialektus, a bärndütsch hallatszik többnyire, aztán ahogy telik az idő, ezt mindenféle idegen nyelvek váltják fel, jelezve a fesztivál nemzetközi sikerét.
A „hagymaünnep” hagyománya a 15. századra nyúlik vissza, a konszenzus szerint 1405-re.
Akkor egy májusi napon tűz ütött ki Bern központjában, a gyorsan terjedő lángokat pedig a környékbeli gazdák riasztásával próbálták megfékezni. A tűz – Svájc történetének legnagyobb tűzvésze – az akkori város mintegy háromnegyedét (600 lakást) elpusztította, száz emberéletet követelt, a hatóságok pedig úgy döntöttek, hogy faházak helyett homokkőből építik újjá a várost.
Hálájuk kifejezéseként a városvezetők meghívták a gazdákat, hogy jöjjenek el, és árulják termékeiket egy egész napos rendezvényen a város szívében.
Bár a hagyma a sztár, azért más helyi termékeket is árulnak, ilyen a magenbrot (egyfajta mézeskalács), a helyi kézművesek kerámiaedényei, és persze helyi zöldségek, gyümölcsök.
Az éttermek standjain sajtos és hagymás pitéket, valamint egy kis pohár forralt borral kísért hagymalevest árulnak.
A hangulat – no meg az illat – egészen estig megmarad, amikor furcsa jelmezbe öltözött alakok járják be a piacot, énekelnek és különböző performanszokat adnak elő. Iskola után kimennek a térre a tanulók is, és konfetticsatákat vívnak egymással.
Ha a legtöbbet szeretnénk kihozni a Hagymapiacból, érdemes ránézni Bern Turisztikai Hivatalának honlapjára, miután nem csak szállásokkal tudnak segíteni.
A „hagyma-mítosz” épülése annyiban kicsit furcsa, hogy Svájc nemrég a saját csokoládé mítoszát leplezte le, hangsúlyozva, hogy messze nem a messzi földön híres édesség a legfontosabb exportcikke az országnak.
(Forrás: aboutswitzerland, fotók: GettyImages)
foodie | gaszro | Svájc | bern | hagymapiac | utazás
A szemüveg, amiben önmagad lehetsz
Sportfotózás mobillal? Ezzel a Leica-kamerás Xiaomi-telefonnal bámulatos képeket lehet lőni
A világ legszebb kastélyai, amelyek falai közt elevenen él a történelem
Ezzel az egyszerű módszerrel jobban aludhatsz a kánikulában
A világ egyik „legelszigeteltebb” városa, ahol tilos meghalni
Kvíz: mennyi Budapest létezik a világon?
Nyár, jó energiák, napfény és csillogás: a Roadster magazin legújabb száma nem kevesebbet ígér, mint hogy még magasabbra emeli ezt az önmagában is nagyszerű évszakot. A nyári lapszámunkban találkozunk a világhírű séffel, Nobu Macuhiszával, aki Robert De Niróval közösen több, mint hatvan hotel és étterem tulajdonosa. Beszélgetünk Makó Szilveszterrel, a hollywoodi sztárok sorával dolgozó fotóssal, és Szu Fudzsimoto japán építésszel is, aki korunk egyik legizgalmasabb alkotója. Elutazunk Marrákesbe, végigjárjuk a portugál El Caminót, és Erdélyben egy igazi tündérmesébe csöppenünk. A milánói dizájnhéten megcsodáljuk az új Hyundai-t, Koppenhágában megnézzük, milyen a pub, amit egy magyar vezet, és találkozunk a vicenzai mesterszabóval, Massimo Pasinatóval is.
Különleges csomagajánlatok itt!

