Az Antarktisz körülbelül másfélszer akkora, mint az Egyesült Államok, területének kilencvenkilenc százalékát jég borítja. Ez a bolygó édesvizének körülbelül hetven, a Föld összes jégtakarójának kilencven százalékát jelenti. A világ a legkevésbé lakott kontinenseként számos titkot őriz, melyeket a kutatók sorra lepleznek le.
Nehéz megközelítése miatt a turisták körében nem igazán kedvelt az Antarktisz, holott igazán figyelemreméltó természeti képződményeknek és bizarr jelenségeknek az otthona.
Hegyi tavak
Az Antarktiszon számos természeti kincs rejtőzik a vastag jégrétegek alatt, ezek egy részét a kutatók már felfedezték.
Ilyenek a földalatti tavak is, melyeket a tudósok először 1970-ben igazoltak.
Úgy becsülik, a jég alatt négyszáz tó található, de a valóságban ennek a duplája is lehet, ugyanis számos olyan terület van az Antarktiszon, ahol hasonló vizsgálatokat nem tudtak végezni.
Vérzuhatag
1911-ben egy ausztrál geológus fedezte fel először a „véres vízesést”, amit eleinte hihetetlen misztikum övezett.
A tudósok azonban nagyon hamar megértették, hogy a víz a magas vastartalma miatt vöröslik. Kiderült, hogy a jelenségtől nem messze van egy földalatti tó, aminek vizében vasoxidot találtak, ami a hátborzongató jelenséget okozza.
Óriáslyuk
2017-ben egy hatalmas lyuk nyílt meg az Antarktiszon. A National Geographic szerint ez a jelenség akkor fordul elő, amikor meleg vizet löknek a felszín felé az óceáni áramlatok, amelyek hatására a tetején lévő jégréteg megolvad.
Az antarktiszi piramis
Néhány évvel ezelőtt öles betűkkel jelent meg a hír, miszerint
az Antarktiszon talált piramis megváltoztathatja az emberiség történelmét.
Kiderült azonban, hogy a piramis formájú képződmény tulajdonképpen egy hegy, amely az izlandi Bulandstindur-hegyhez és a Matterhornhoz hasonlóan piramis formát ölt.
Titokzatos meteorit
Nem is olyan régen egy japán és belga csapat egy hatalmas meteoritot fedezett fel az Antarktisz keleti részén, amiről úgy vélik, hogy a Marsról származik. A területre sok tudós és kalandor utazik azóta is meteoritok után kutatva.
Erebus-hegy
Az 3794 méter magas Erebus-hegy a világ legdélibben fekvő aktív vulkánja,
ahol most is forr a folyékony magma és a láva. Pontosabban, a hegy körülbelül 1,3 millió éve aktív. A Ross-szigeten található, amely számos inaktív vulkánnak is otthont ad.
A világ legnagyobb jéghegye
A B-15 a világ legnagyobb jéghegye: harminchét kilométer széles és kétszázkilencvenöt kilométer hosszú, felszíne pedig nagyobb, mint Jamaica szigetének területe. 2000 márciusában kisebb darabokra tört.
A tudósok több mint hat éven keresztül gondosan követték a B-15 útvonalát, míg végül sok kisebb darabra esett szét.
Metán a föld alatt
A kanadai Abraham-tó tele van jégbuborékokkal, amiket a fagyott metán okoz. Az anyagból az Antarktisz jegében is tetemes mennyiség található, ami hasonló látványos jelenséggel jár. A feltételezések szerint, ha a gleccserek tovább távolodnak egymástól, a „metánbomba” felrobbanhat, ami súlyos következményekkel járna.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty Images)
jéghegy | vérzuhatag | nagy sztori | antarktisz
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!