Sétatávolságra van egymástól ez a két sziget, de 21 óra az időeltolódás

Oroszország és az USA között, a Bering-szoros közepén vannak, a dátumválasztó két oldalán.

Oroszország legkeletibb pontját mindössze 3,8 km választja el az Egyesült Államoktól egy ponton, a Bering-szoros közepén. A helyszín a Diomede-szigetek, melynek két tagja van: a Nagy-Diomede Oroszországhoz, a Kis-Diomede az USA-hoz tartozik.

A távolság valamivel kisebb, mintha a Hungária körútról bemennénk a belvárosba – ám

mivel éppen útközben található a dátumválasztó hosszúsági kör, az időeltolódás 21 óra.

Túl nagy feszültség nincs a vulkanikus szigetek népei közt: az orosz oldal lakatlan – a népességet még a hidegháború idején költöztették el –, mindössze egy meteorológiai állomás működik ott, míg az amerikai oldalon Diomede falu található. Ez utóbbi lélekszáma gyorsan apad, az utóbbi évtizedekben 170-ről 83-ra csökkent.

Műholdkép a Bering-szorosról, középen a Diomede-szigetek – Fotó: NASA/Wikipedia, közkincs

Nézzük meg ugyanezt oldalnézetből is:

Nem volt mindig ennyire fagyos a viszony, mint a Wikipédia írja, „a két sziget őslakosai – akár vízi úton, akár a befagyott szoros jegén át – rendszeresen látogatták egymást, eljártak egymás ünnepségeire és kereskedtek is. A hidegháború idején ennek vége szakadt, a határszakasz szigorú ellenőrzés alá került; az alaszkaiak – a két blokk közötti más határok mintájára – Jégfüggönynek nevezték el.”

Mivel utak, vasút, de még nemzetközi hajózási útvonalak sincsenek a szigetnél, a leginkább helikopterrel lehet megközelíteni azokat. Ugyanakkor az Alaszka–Oroszország-alagút terveiben a szigetek megállókként szerepelnek.

1987-ben Lynne Cox hosszútávúszó a 4 °C-os vízben átúszott az amerikai oldalról a szovjet oldalra – amit a hidegháború befejeződésének egyik jelképes mozzanatának tartottak.

A szigeteket a Bering-szoros névadója, a dán Vitus Bering keresztelte el, miután Szent Dioméd napján, augusztus 16-án érkezett el oda, 1728-ban.

Két sziget, ami más miatt érdekes

Fehér homokos strand Sao Tomé és Principén - Fotó: GettyImages

Ugyancsak két szigetből áll az Afrika partjainál elterülő napsütötte Sao Tomé és Principe, ami a World Population Review statisztikái szerint az egyik legkevésbé látogatott hely a bolygón, pedig egy természeti szépségekben bővelkedő trópusi paradicsomról beszélünk.

(Nyitókép: A Kopernikusz műhold felvételei / GettyImages)

diomede-szigetek | időzóna | bering-szoros | kis-diomede | nagy-diomede

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram