Az Esterházy név hallatán mindig felkapjunk a fejünket, ami persze teljességgel érthető, hiszen a család századok óta a magyar történelem meghatározó szereplője. A hozzájuk köthető hatalmas és egy átlagember számára szinte felfoghatatlan méretű vagyon napjainkban is jelen van, köszönhetően az Esterhazy Privatstiftungnak. A magánalapítvány a vendéglátástól kezdve a művészetekig igyekszik sokfelé értéket megőrizni és újonnan előteremteni. A befektetések irányítása, egyben a tekintélyes hagyaték kezelése pedig a 2001-től 2023-ig tartó időszakban Dr. Ottrubay István irányításával zajlott – vele beszélgettünk többek között arról, hogyan lehet egy ekkora örökséget továbbvinni, mennyire nehéz egy ilyen csoportot igazgatni és elmesélte a Magyarországgal kapcsolatos törekvéseiket is.
Dr. Ottrubay István Svájcban született, később ott is folytatott jogi tanulmányokat, hogy aztán a New York-i Columbia Egyetemen jogi doktorátust szerezzen. Nemzetközi karrierje a banki és biztosítási ágazathoz köthető, többek között Londonban, Svájcban és Kelet-Európában – különösen Magyarországon – hangsúlyos. Édesapjával, Józseffel együtt Esterházy (született Ottrubay) Melinda legfontosabb tanácsadójaként ismert, aki 1994-től a történelmi vagyont az osztrák jog alapján alapítványokba helyezte át. 2001-ben Esterházy Melinda kérésére teljes felelősséget vállalt, és az alapítványok operatív irányítására létrehozták az Esterhazy Betriebe GmbH nevű menedzsment céget.
Az Esterházy Vállalat öt üzletágból áll: ingatlanok, pannatura (erdészet és mezőgazdaság), borászat, hospitality (vendéglátás, gasztronómia), valamint turizmus, kultúra és rendezvények. A korlátolt felelősségű társaságból 2023 szeptemberében az Esterhazy Betriebe részvénytársasággá történő átalakulása strukturális keretet teremtett a fenntartható növekedéshez, az újonnan átalakított társaság felügyelőbizottságának elnöki tisztét Ottrubay István vette át. 2009-ben megalapította az Esterhazy Art Award-ot, amely ma a fiatal magyar kortárs művészek legfontosabb díja. Az alapítványok létrehozása óta már 223,707 millió eurót fektettek be a kulturális turizmusba és a régióba.
– Több mint húsz éve csatlakozott az Esterhazy Privatstiftunghoz. Meséljen a kezdeti időkről! Hogyan indult el az idén harminc éves alapítványi struktúra?
– Amikor harminc évvel ezelőtt megalakult az Esterházy Magánalapítvány, fontos mérföldkő volt, hiszen Pál herceg halála után égetővé vált a kérdés, mihez kezdjenek az Esterházy-hagyatékkal, amelyet jelentős történelmi múltja miatt nem lehetett úgy kezelni, mint egy újonnan létrejött vagyont. Pál herceg özvegye, Ottrubay Melinda – az én nagynéném – azt a célt tűzte ki, hogy a hagyaték kezeléséhez találjunk egy olyan jogi formát, amely lehetővé teszi, hogy az egyik oldalon biztosítani tudjuk a gazdasági erősödést, míg a másik oldalon megfelelő keretet teremtsünk a történelmi gyűjtemények megőrzésére.
– Miként lehet egy ilyen történelmi örökséget hatékonyan továbbvinni úgy, hogy egyszerre legyen innovatív és modern, de mégis tartsa meg a hagyományos értékeket? Milyen vizionárius szemlélet és gondolkodásmód kellett ahhoz, hogy ez az óriási vagyon és hagyaték ne aprózódjon el, tűnjön el, hanem tovább éljen?
– Nagynéném mindig nyitott szemmel járt a világban, kíváncsi, érdeklődő természete volt, édesapámmal megvizsgálták az Európában létező, a hagyaték kezelésére szolgáló különféle jogi megoldásokat. Amikor Ausztria 1992-ben bővítette a társasági törvényt, ami kiterjedt már a magánalapítványi formára is, és ez a jogi struktúra kifejezetten passzolt a magánvagyonra, Melinda rögtön megragadta az alkalmat és első között hozták létre a magánalapítványt. Melinda és édesapám igyekeztek engem is bevonni a munkálatokba, bár ekkor még nagyon aktív voltam Magyarországon bankvezetőként. A kezdetekben azért döcögött az üzletmenet, az első néhány évben az említett struktúra még nagyon kezdetleges volt. 2000-ben felkértek arra, hogy telepedjek át Magyarországról Ausztriába, és hivatalosan is lássam el a vezetői feladatokat. 2001-ben megalapítottuk az Esterhazy Betriebe GmbH-t, ami mára már részvénytársaságként működik. Ahhoz, hogy a cégcsoport valóban a fejlődés útjára lépjen, elengedhetetlen volt az is, hogy az Alapítványok egyes igazgatóit lecseréljük. Sikerült megszereznünk két remek gazdasági-jogi szakembert Bécsből, akiknek már volt tapasztalata főleg vidéki, nagy történelmi vagyonok modernizálásában.
Több kulcspozícióban hiányoztak a megfelelő szakemberek, a csoport jövedelmezősége rendkívül alacsony volt. Ezzel a háttérrel a történelmi vagyon a mai értékének a felét sem érte. Több mint két év alatt találtuk meg a legfontosabb pozíciókra a jó szakembereket. Nagyon alacsony létszámmal dolgoztunk, a vezetőkkel és munkatársakkal együtt mindössze 147-en voltunk. Mára csoportszinten már több mint 550 munkatársunk van.
1990-től a kétezres évek elejéig a mostanra már kialakult modell előkészítésén dolgoztunk, amelynek a lényege, hogy a cégcsoport a gazdasági tevékenysége profitjából finanszíroz kulturális projekteket.
Így tudtuk megvalósítani az alapító hercegi házaspár akaratát és előteremteni a társadalmi és kulturális projektjeink fedezetét. Fontos, hogy az ember megértse: egy vagyon csak annyit ér, amennyi jövedelmet ki tud termelni. Minden más üres álom. A három évtized alatt a vagyont szinte megháromszoroztuk, amire mindannyian büszkék vagyunk.
– Hogyan jellemezné az Esterhazy Privatstiftung misszióját? Milyen filozófia és értékrend mentén építették fel az alapítványokat, melyekből semmi esetre sem engednek?
– Az alapítványok létrehozásával két elsődleges célja volt Esterházy Melindának: az egyik, hogy a gazdasági vállalkozásoknál az elérhető optimális növekedés érdekében modern vezetési struktúrát építsenek fel. A másik, hogy a növekvő bevételekkel a regionális jelentőségű, épített örökség fenntartását, valamint a történelmi gyűjtemények megőrzését, restaurálását, színvonalas bemutatását biztosítsák. Ezzel megteremtődött az alap a gazdasági vállalkozások számára, amelyek ma meghatározzák a cégcsoport egészének sikerét. Az alapítványok működése nem valamilyen misszión, hanem az alapítványi okiratban rögzített célkitűzéseken alapul, melyeknek betartása az Alapítvány vezetőségére nézve kötelező jellegű:
- a család történetének és hagyományainak megóvása
- a kulturális javak megóvása és karbantartása, azok nagyközönség számára történő bemutatása
- a fenntartható gazdálkodás szellemében a vagyon megőrzése és gyarapítása
- a gazdálkodó egységek nyereségének a kultúra támogatásába való visszaforgatása
- jótékony céllal egyes kiválasztott szervezetek, és kulturális célok támogatása
Mindezek a célkitűzések ahhoz vezetnek, hogy sok beruházásunk van, számtalan szakembernek adunk jövedelmező munkát és emeljük a jól megfizetett munkatársak számát. A régió hajtómotorja vagyunk. Véleményem szerint ez egy nagyon fontos tényező. Emellett fontos megjegyezni, hogy mind nemzeti, mind pedig nemzetközi szinten számtalan olyan kapcsolattal gazdagítottuk a régiót, melyekből mások is profitáltak.
– Számos területet fed le az Esterhazy Privatstiftung, a kultúrától és turizmus-vendéglátástól a borászaton és a gazdálkodáson át az ingatlanokig. Mennyire nehéz egy ilyen szerteágazó céget igazgatni, egyben tartani? Ön szerint mi az Esterhazy Privatstiftung legnagyobb erőssége?
– Ahogy Ön is említi, szerteágazó a vállalat tevékenysége, ezért ahogy már korábban is mondtam, az egyik legfontosabb feladat az volt, hogy minden egyes területen a megfelelő szakemberek dolgozzanak, és szerintem ez az egyik legnagyobb erőssége is a cégnek. Az előző munkahelyeimen is viszonylag nagy egységeket irányítottam és növekedési pályára helyeztük a céget. Az Esterhazynál is egy nagyon hasonló cégvezetési stratégiával és technikával dolgozhattunk, de mára egy széles vezérkar látja el ezeket a feladatokat.
Erősségünknek tartom, hogy ugyan a múltból táplálkozunk, de nagyon is a jelenben élünk, keressük mindenhol a legelőremutatóbb megoldásokat, és a jövőnek dolgozunk.
Kulturális szempontból nézve pedig az a legnagyobb erősségünk, hogy egy Európában szinte egyedülálló kulturális örökséget ápolunk, a kincstárral (Fraknó Vára), a gyűjteményekkel, a történelmi ingatlanokkal (Fraknó Vára, kismartoni Esterházy-kastély, a Haydn Terem, a Lackenbachi reneszánsz kastély, a Szentmargitbányai Kőfejtő), ápoljuk Haydn zenei örökségét, (classic.Esterhazy, quartetto plus vonósnégyes fesztivál, Keys to Heaven zongorafesztivál, az Opera a Kőfejtőben és ősszel a Herbstgold Fesztivál). Programjaink minden egyes eleme európai színvonalú és ezt nagyon jól tudja a közönségünk is.
A legfontosabb a kultúra mellett, hogy magas minőségű élményt kínálunk; a kulturális mellett gasztronómiai élményt adunk az éttermekben, kávézóinkban, a most slágernek számító rooftop bárban, a vinotékánkban, a borászatban, és nem utolsó sorban pedig szálláslehetőséget is biztosítunk szállodáinkban, a kismartoni Hotel Galántha-ban, illetve az igazi elvonulásra vágyóknak a lakompaki Boutique Hotel zum Oberjägerben. Komplex kínálatunk megengedi, hogy látogatóink hosszabb időt is eltöltsenek nálunk.
– Milyen szerepet töltenek be az Esterhazy Privatstiftung Burgenland életében? És milyen a szerepük jelenleg Magyarországon?
– Az egykori birtokigazgatóság az elmúlt huszonöt év alatt Burgenland egyik vezető, megkerülhetetlen vállalatává nőtte ki magát, amely gazdasági és kulturális téren is meghatározó szereplőként van jelen a tartomány életében, jelentős szerepet játszik, és társadalmi felelősséget is vállal, többek között azzal, hogy biztos munkahelyeket teremt a régióban. Az Esterházy Vállalat Ausztriában számos területen – így a biogazdálkodás, a diverzifikált erdőgazdálkodás és a tóparti üdülőtelepek fejlesztése és működtetése terén is – úttörőnek számít. Fraknó Vára, a kismartoni Esterházy-kastély és a Lackenbachi-kastély, valamint a majorságok és régi lakóházak, a kulturális rendezvények helyszínei (köztük a Szentmargitbányai Kőfejtő), közel 600 ezer látogatóval, jelentős idegenforgalmi tényezőnek számítanak egész Kelet-Ausztriában, illetve a teljes pannon régióban. A folyamatos fejlődés elvéhez tartozik a régióra jellemző, összetéveszthetetlen építészeti stílus megőrzése, egyúttal pedig a meglévő épületállomány korszerű, a felhasználói igényeknek megfelelő továbbfejlesztése is. A fenntarthatóság az Esterházy Vállalat működésének alapja, mely sok évre visszanyúló hagyományon nyugszik, és tényleges elkötelezettséget jelent. A fenntarthatóság három pillére – a természet, a gazdaság és a társadalom – meghatározó szerepet tölt be az Esterházy Vállalat valamennyi gazdasági döntésében. Hosszú távú cél a pannon térségben vezető vállalkozásként betöltött szerep folyamatos erősítése és a fenntarthatósággal egyet jelentő „Esterházy” márkanév nemzetközi ismertségének megalapozása.
Nagyon fontos számunkra, az Esterházy-vagyon és hagyomány erős magyar gyökereiket mindennap hangsúlyozzuk. Minden kiállításunk három nyelvű feliratozással van ellátva. A történelmi épületeinkben sok, nagyon jól képzett magyar nyelvű vezető várja a látogatókat. Sokaktól halljuk vissza, hogy nálunk még mélyrehatóbban lehet megismerni a magyar történelmet.
Nagy örömünkre szolgál, hogy az Esterházy Magyarország Alapítvány tevékenységének köszönhetően Magyarországon is aktívan jelen vagyunk.
Az egyik legnépszerűbb projektünknek nevezhetem az Estöri elnevezésű oktatási programunkat is, amelyet már nyolcadik alkalommal indítottunk el. Az Estöri egy történelmi verseny, ahol az elsődleges prioritás az volt számunkra, hogy a diákok ne a nyilvánosságban készen kapott vélemények alapján tájékozódjanak a világról, hanem önálló ismereteket szerezzenek, saját kutatásokat végezzenek, és az alapján formálják meg a saját véleményüket. Kiemelném zenei eseményeinket, így legutóbb a Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitókoncertjét, ahol a kismartoni Esterházy-kastély rezidens zenekara, a Chamber Orchestra of Europe lépett fel. Kortárs képzőművészeti programunk is van, az Art Dating, kurátorok és képzőművészek rapid randija, aminek eredményeként egy kiállítás jön létre, illetve fontos kiállításokat rendeztünk a Q-Contemporary-val együtt is.
Ezen kívül az osztrák Privatstiftung kezdeményezéseként 2009 óta rendezzük meg Magyarországon az Esterhazy Art Award-díjat, legutoljára 2023-ban állítottunk ki tizennyolc kortárs pozíciót a Ludwig Múzeumban és hirdettünk győzteseket, akiknek jelenleg a kismartoni Esterházy-kastélyban láthatják látogatónk aktuális kiállítását. A gyűjtési tevékenységet is folytatjuk, elmondhatom, hogy a határon kívül az egyik legnagyobb magyar kortárs művészeti gyűjteménnyel rendelkezünk, munkatársaink és vendégeink nap mint nap kortárs művészek műtárgyiból meríthetnek inspirációt különböző tereinkben. Mindig is törekedtünk a magyarországi szakemberekkel való együttműködésre, továbbra is kölcsönzünk a világ híres múzeumai mellett, mint például a New York-i Metropolitan Múzeum, vagy a Drezdai Grünes Gewölbe, magyarországi intézmények számára is.
– Milyen sikerre, sikerekre a legbüszkébb az Esterhazy Privatstiftunggal kapcsolatban?
– Mindenekelőtt arra, hogy az elmúlt harminc évben, az akkori 430 millió euróról mára közel megháromszoroztuk a vagyon értékét és az alkalmazottak számát is. Ma a teljes vagyont 1,3 milliárd euróra (azaz 520 milliárd forintra) becsülik. Emellett nagyon sok kezdő és tapasztaltabb munkaerőnek kínálunk jól fizetett állasokat és karrierlehetőséget.
Mindezt úgy, hogy nincs olyan termékünk, amit könnyen el lehetne adni a világnak és pár év alatt megszázszorozni a forgalmát.
Az Esterházy Vállalat üzletágai évről évre jobban teljesítenek: a Pannatura (erdőgazdálkodás, mezőgazdaság, természetvédelem), az ingatlanok, a turizmus, kultúra és rendezvény üzletág, a vendéglátás és gasztronómia és az Esterházy Borászat 2023-ban 77,6 millió euró árbevételt értek el, ami idén százmillió euróra nőhet. Ha ezeket a számokat összehasonlítjuk a kezdeti évek eredményeivel, akkor az árbevétel azóta mintegy ötszörösére nőtt. Ezen felül a tevékenységi kör is bővül: míg például korábban az alapítványnak mindössze egyetlen kávézója volt a kismartoni kastélyban – és az sem működött jól – ma már három szállodát üzemeltetünk, több kávéházat, négy éttermet, a nagy burgenlandi vinotékát és mindösszesen közel kétszáz munkatársunk dolgozik a vendéglátásban.
Büszkék vagyunk arra is, hogy a zenei programsorozataink egyre népszerűbbek, és mindennap közelebb kerülünk ahhoz a kitűzött célhoz, hogy nemzetközi szinten is a legnevesebb zenei fesztiválok között említsék azokat.
Nagy öröm számunkra, hogy a fiatal tehetségek felkarolásában is élen járunk. Nemcsak az opera területén, ahol fiatal tehetségeknek adunk a fellépésre lehetőséget, vagy a quartetto plus vonósnégyes fesztiválon, ahol a világ két kiemelkedő vonósnégyes-versenyével, a kanadai Banffi és az angliai Wigmore Hall versenyeivel működünk együtt, vagy a kortárs képzőművészet területén az Esterhazy Art Award-díjjal, hanem a saját tehetséges munkatársaink képzésének segítésében is.
– Idén harminc éves az Esterhazy Privatstiftung. Hogyan ünneplik 2024-ben ezt a jubileumot?
– Az év elején egy gálaünnepség keretében a partnereinkkel ünnepeltünk, de számunkra ez az év is inkább a munkáról szól, hiszen az idelátogatóknak szeretnénk minél színvonalasabb élményt nyújtani. Így aztán nekünk az a legnagyobb ünnep például, hogy az idei évben mindegyik programunkon olyan zenei nagyságokat tudunk prezentálni, mint Fischer Ádám, Mark Minkowski, Sir Schiff András, Sir Simon Rattle, Martha Argerich, Sir Bryn Terfel vagy Gautier Capuçont.
interjú | ottrubay istván | Esterházy Magánalapítvány | művészet | beszélgetés
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Fordított tárgyak, avagy melyik műalkotás és melyik hétköznapi tárgy?
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!