A második világháború pusztításaiból a lehető legjobban jöttek ki ezek a városok.
Jópár európai városban komoly pusztítást végzett a második világháború, van viszont néhány ezek közt, amelyik meglepően jól talpra állt az elmúlt évtizedekben – kisebb részben a régi épületek helyreállításával, de főleg modern és kortárs épületekkel, új terekkel, parkokkal. Az Independent olyan, általa „ronda városoknak” nevezett helyeket gyűjtött, amelyek megérdemelnek egy második esélyt, mert alaposabban megnézve őket valójában egész vonzóak. Ahogy Catherine Croft, a XX. Század Társaság (Twentieth Century Society) igazgatója mondja:
„Az európai közízlés az elmúlt évtizedben elnézőbb a háború utáni újjáépítésekkel, így a jobb brutalista épületekkel is; kevésbé rosszindulatú, és sokkal inkább elfogadó.”
Amerikában a nagy gazdasági válság idején akadt példa arra, hogy a nehéz időkre az építészetben megtestesülő optimizmus jelentsen gyógyírt, ahogyan az Empire State Building nem kis részben a jövőbe vetett hit szimbóluma volt. Európában a bombázások több lehetőséget teremtettek hasonlóra, de a gyűjtésben szereplő városokban az újjáépítés csak megágyazott az azóta is tartó megújuló, innovatív várostervezésnek. Nézzük is, melyek ezek a helyek!
Nyilván a lista folytatható, csak Németországból Drezdát, Lipcsét és Frankfurtot is emlegették az ügyesen talpra álló városok közt. Egyáltalán nem baj, ha más személyes kedvenced van, sőt.
Ne felejtsük el: ezek kivétel nélkül megismerésre érdemes városok, ami sokadik bizonyítéka, hogy nemcsak a tömegturizmusra érdemes helyeket lehet felkeresni. Sőt, egyre kevésbé azokat érdemes, itt például mutattunk is tíz olyan várost, ami roskadozik a túlturizmus súlya alatt.
(Forrás: Independent, fotók: GettyImages, a nyitóképen Le Havre az Oscar Niemeyer-tervezte Volcan kulturközponttal és a háttérben Auguste Perret tornyával)
swansea | rotterdam | lista | utazás | le havre
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!