Szervezettség, infrastruktúra, fenntarthatóság, állások a tech szektorban – többek között ezeket rangsorolták az Európa legokosabb városai lista összeállításakor. A rangsor élére egy „újonc” került, amit mégis mindannyian jól ismerünk.
Ezúttal nem egy turisztikai ügynökség vagy más, a turizmushoz közvetlenül kapcsolódó cég végzett városokkal kapcsolatos kutatást, hanem a ProptechOS nevű techcég. Az alapfelvetés, hogy mi tesz egy várost okossá? Nos, az innovatív zöld technológiák, a hatékony tömegközlekedés, a remek munkalehetőségek (azon belül is a legmodernebb szektorokban), és a fenntarthatóság gyakorlatba ültetése.
A ProptechOS-féle Smart City Index azonban túlmegy az alapokon: amit csak lehet számszerűsít, a szabadon hozzáférhető wifi-szpotokat, a fákat, a reptereket, a meghirdetett (tech) állásokat. Így került idén először egy olyan város a lista élére, ami eddig sosem:
Párizs.
A francia főváros százból 91,8 pontot kapott a közlekedésre és infrastruktúrára, 89,1-et a tech állások piacára, és bár a zöld infrastruktúrára csak 51,4-et, összességében így is 76,4-en állt meg a mutató.
Párizs mögött a tavaly első London végzett 73,1-es összpontszámmal, ugyanakkor lényegesen erősebb zöld infrastruktúrával (63). A harmadik helyezett Amszterdam (72,8) zöld infrastruktúrája egészen kiemelkedő (75,4), aminek a rendkívül széles körben elterjedt bringázás lehet az egyik oka.
Ezért gondoljuk a listát egyszerre meglepőnek és kiszámíthatónak: meglepő, mert rengeteg világváros szerepel rajta, ugyanakkor kiszámítható ugyanezen okból, mert ha a módszer előnyben részesíti a szolgáltatások és lehetőségek mennyiségét, akkor a nagyvárosok behozhatatlan előnyben vannak a kisebbekkel szemben.
Tavaly tavasszal egy másik cég, az IMD által összeállított Smart City Index az intelligens technológiák és a város üzemeltetése mellett nagyobb súllyal vette figyelembe a lakosság életminőségének javítását, aminek meg is lett az eredménye: Zürich, Oslo, Koppengáha és Lausanne mögött végzett London, és Helsinki, Genf, valamint Stockholm is top tízbe került Európából.
De maradjunk még a ProptechOS Smart City Indexénél, ahol az első tíz így néz ki:
- Párizs
- London
- Amszterdam
- Berlin
- Madrid
- Lisszabon
- Stockholm
- Luxemburg
- Dublin
- Koppenhága
A teljes lista pedig itt található.
(Forrás: Timeout, fotók: A párizsi Pompidou központ, Unsplash)
város | madrid | Amszterdam | párizs | london | fenntarthatóság
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!