Már épül Rotterdamban egy 50 méter magas, fapanelekből álló épület, amit már úgy emlegetnek, mint „Hollandia legegészségesebb épülete”.
Egy épületet háromszor szokás megünnepelni: az alapkő letételekor, amikor eléri a legmagasabb pontját, és amikor átadják. A rotterdami SAWA most a második fázisban jár: 26 héttel az építkezés megkezdése után megtartották a bokrétaünnepet.
Miért örüljünk ennek? Mert a SAWA új mércét jelent a fenntartható városi életben. Tervezőként és fejlesztőként a Mei architects jegyzi a projektet, de a konzorciumban más cégek is vannak, köztük a CLT (keresztrétegelt fapanel) és más faanyagok szakértője, a Derix Group.
A SAWA azt hivatott bizonyítani, hogy a körforgásos építőipar milyen sokkal járulhat hozzá a nyüzsgő nagyvárosok zöldebbé tételéhez.
Nem mellesleg ügyeltek a projekt társadalmi vetületeire is: a 109 apartmanból 50 „közepes bérleti díjú”, 20 magánalbérlet lesz, és 39-ben lakik majd a saját tulajdonosa.
Mind az épület szerkezetéhez, mind annak belterében fát használnak majd, egy megújuló anyagot tehát, ami megköti a szén-dioxidot, ezzel is téve aprócska lépést a globális felmelegedés ellen. Az építőanyagok újrafelhasználhatók, ezzel teljesen körkörös, környezetbarát megoldást kínálnak Rotterdamban. Mi több, az épület a természetet is integrálja:
700 folyóméternyi növénytartó készül, és egy speciális padlástér, ami a vándorsólymok fészkelőhelyeként szolgál majd.
Összesen 12 ezer m² hasznos alapterület készül. Az épület lépcsőzetes formája utal a Rotterdamsche Lloyd hajózási társaság egykori hasonló termináljára, egyúttal a távoli rizsföldekre is – merthogy a Lloyd mólóiból indultak személyhajók Keletre.
A tágabb környezet, a Lloydpier az egyik leginkább vízben gazdag negyed Rotterdam központjában, amely az elmúlt másfél évtizedben ipari kikötőből népszerű lakóhellyé vált. Az átalakult területen az ipari műemlék raktárak és kikötői épületek mellett egyedi új épületek állnak, a közeli belvároson kívül egy park is található itt, de vonzó a víz közelsége és a hely erős karaktere is.
Rotterdam egésze is érdekes építészeti szempontból, be is került Európa legszebb csúnya városai közé, amelyek a második világháború pusztításaiból a lehető legjobban jöttek ki.
(Forrás, látványtervek: mei)
építészet | hollandia | dizájn | fenntarthatóság | rotterdam
A Kaktusztornyok lettek Európa legjobb magasépületei
Már most várjuk a Pireneusokba tervezett új menedékházat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!