Értelmes tervezés, városlakóként is kimenni a szabadba, megelégedni azzal, ami van – apró lépések a boldogsághoz a finn módszer szerint.
Finnország zsinórban végez az első helyen a World Happiness Report a világ legboldogabb országa felmérésein. A jóllétnél már csak a jóllét iránti érdeklődés a nagyobb, ezért az ország turisztikai hivatala, a Visit Finland Boldogság mesterkurzust is indított, ahová a világ minden tájáról várt a jelentkezőket – csakhogy éppen ezért eléggé korlátozott a helyek száma, vagyis nehéz bejutni.
Az ingyenes kurzusra pályázók közül tíz szerencsés kiválasztott utazott Finnországba, és három napon át nyakig elmerültek olyan témákban, mint természet és életmód, egészség és egyensúly, dizájn és mindennapok, valamint táplálkozás és jólét.
Nem volt könnyű bejutni: több mint 150 ezren jelentkeztek a Visit Finlandnél, amely még a nyertesek utazását is fizette.
Azért, hogy minél több embert érjenek el, a finnek szeptemberben online formában szintén ingyenesen elérhetővé tették a tanfolyamot. Jobb lehetett személyesen, a Finn-tóvidéken lévő, fenyőerdőkkel és pompás kilátással körülvett Kuru Resortban, mindenesetre a tanulságok online is leszűrhetőek voltak. Következzen a három legfontosabb!
1. Tökmindegy, hol élsz, kapcsolódj a természettel a mentális egészséged érdekében!
Aki városban él, hajlamos azt gondolni, a természetjáráshoz el kell utaznia. Ugyanakkor a tanfolyam hangsúlyozta, hogy a természettel való kapcsolódás nem feltétlenül erdőjárást vagy vadvízi evezést jelent, sokkal inkább az öt érzékszervedre való hangolódást, amihez elég kimenni az épületből akár a legegyszerűbb dolgok kedvéért, mondjuk elcammogni egy kávézóba, vagy sétálni kicsit a munkahelyig.
A természettel való kapcsolódás a legkönnyebb út a boldogsághoz, és erre nem is kell tudatosan figyelni. Finnország ezt törvényi szintre emelte, létezik ugyanis a „Barangolás joga” vagy „Mindenki joga”, ami szerint
mindenki szabadon bóklászhat az országban, kint is éjszakázhat, még a földterület tulajdonviszonyaitól függetlenül is. Nem csoda, hogy országszerte sokan táboroznak, kempingeznek, túráznak.
„Már a természetben eltöltött kis idő is csökkenti a stresszt, kitisztítja az elmét, élményeket ad, és úgy hoz kapcsolatba önmagaddal, ahogy arra csak a természet képes” – magyarázta Mikaela Creutz túrázó és természetbarát a mesterkurzuson.
2. Jobb, ha van elég, mint ha többet akarsz
April Rinne előadása főleg a nyugati civilizáció eredménykényszerben robogó tagjainak szólt: a változás és a bizonytalanság elfogadásának fontosságára figyelmeztetett.
„Ha arra koncentrálunk, hogy több legyen, sosem lesz elég – jelentette ki. – Állandóan mozog a cél.”
Egyensúly, harmónia, megelegédés – így definiálja Rinne az „elég” fogalmát. Szerinte „az elég elfogadása abban áll, hogy rendelkezel mindennel, ami a boldoguláshoz kell, de nem cipelsz magaddal felesleget.
Ez annak a tudását is magába foglalja, hogy elég vagy úgy, ahogy vagy; ne gondolkozz úgy, hogy »csak akkor leszek boldog, ha teljesítem ezt vagy azt, ha lesz x pénzem, ha megveszek valamilyen terméket«.”
Nem kell görcsösen arra koncentrálni, hogy mi mindent akarsz még, elég, ha nyitott vagy a lehetőségekre. Ez nemcsak levesz egy jókora terhet a válladról, de valószínűleg azzal is elégedettebb leszel, amid most van.
3. A mentális egészségedre is hat, ahogyan kialakítod a tereidet
Akadt résztvevő, aki szkeptikusan fogadta a dizájnfejezetet, mert nem érezte, hogy annak alapvető hatása lenne a boldogságérzethez. Taina Snellman-Langenskiöld viszont meggyőzte arról, hogy az otthonunk és a kedvenc helyeink milyen erősen hatnak a jóllétünkre.
„Egy régi finn mondás szerint A szegény ember nem engedhet meg magának rossz minőséget” – mondta Snellman-Langenskiöld.
A „jó minőség” itt nem szükségszerűen a legdrágább dolgokat jelenti. Néha egy-egy tárgy értékesebb számunkra, mert saját kezűleg készítettük, vagy mert a felhasznált anyagok természetesek, újrahasznosíthatók.
Snellman-Langenskiöld tippjei alapján így javíthatod az életminőséget dizájnnal:
- Csak tartós, fontos tárgyat vásárolj, ami kiállja az idő próbáját, és mindig vonzó lesz számodra!
- Készíts szép dolgokat, és vedd körül magad velük!
- Fogadd be a természetet, azaz legyenek növények, virágok a lakásodban!
- Gondolkodj azon, hogy alakíthatod praktikusabbá, kényelmesebbé a tereket, amivel megkönnyíted az életed!
Végül útravalónak egy pólóra kívánkozó mondást adott a hallgatóságnak: „A boldogság egyik kulcsa a tervezés értelmessége”.
Finnország jó eséllyel indul majd a következő boldogság-versenyen is, elvégre azon kevés európai országok közé tartozik, ahol olcsóbb lett a nyaralás.
(Forrás: CNBC, fotók: Unsplash)
boldogság | finnország | életmód | boldogságindex
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!