Az életciklusuk végére ért szélkerekekből készült ez a játszótér, ez okozza az első meglepetést. A másodikat az, amikor megtudod, mikor épült.
Hollandiában több dizájner stúdió is a fenntarthatóságra, a körforgásos szemléletű tervezésre szakosodott, ilyen a Superuse is, amely „Kinderparadijs Meidoorn” néven tervezett játszóteret egy 1200 m²-es telekre.
Mivel a korábbi játszóteret már eléggé leharcolták a gyerekek, sürgető volt a felújítás, a Superuse pedig a helyzet feltérképezése után gondosan kiválasztotta egy, már az életciklusa végére ért szélkerék újrafelhasználásra alkalmas részeit.
Öt leszerelt rotorlapátot egy betonlap köré helyeztek, így alakítottak ki egy labirintusszerű teret egy ötszögletű panna(foci)pályával a közepén. A pengék alapjából négy egyedi torony lett, melyeket a levágott részek kötik össze. A tornyok közé kifeszített hálóra mászni is lehet, és a labdák elszállását is megakadályozza.
Számításaik szerint az újrafelhasználással nagyjából 90 százalékkal csökkentették a szén-dioxid-kibocsátást a hagyományos játszóterekhez képest.
A rotorlapátokon kívül szintén újrahasznosított „szélkerék-alapanyagból” vannak a rozsdamentes acél csúszdák és a járdalapok. Ugyanakkor a játszótér talajszintjén nagyrészt mulcsot szórtak szét, ami hatékonyabb a heves esőzések ellen.
A pengék absztrakt formája szabadságot ad a gyermeki fantáziának: gondolhatják azt, hogy kalózok egy hajón vagy hercegek és hercegnők egy kastélyban, de kitalálhatnak bármit.
Valójában az újrahasznosítás mellett az a legjobb ebben a játszótérben, hogy a gyerekek használhatják a képzeletüket.
De ígértünk egy meglepetést azzal kapcsolatban is, hogy mikor készült mindez. A játszóteret 2008 októberében adták át, tehát rövid időn belül 16 éves lesz.
Közben, 2021-ben a Superuse-ból önállósult a Blade-Made, egy szintén nemzetközi stúdió, ami már kizárólag az leszuperált szélkerekek újrahasznosításával foglalkozik, és a játszótér mellett számtalan mást is előállít: zajvédő falat, utcabútort, virágtartót, kilátót, mászófalat, buszmegállót.
Mint írják, az elmúlt tíz évben globálisan 517 százalékkal nőtt a szélkerekek segítségével előállított elektromos áram mennyisége, ami egyúttal az életciklusuk végére ért üveg/szénszálas építmények újrahasznosítására is ráirányította a figyelmet.
Ha már globális figyelem: egy japán turista pedig akár olyan táskában is ellátogathat a rotterdami játszótérre, amelyet egy kiszolgált oszakai metrószerelvényből készítettek. Így találkozhat egy holland szélkerék és egy japán metró az újjászületés után.
(Forrás: Superuse, fotó: Denis Guzzo/Superuse)
wikado | szélkerék | superuse | játszótér | újrahasznosítás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!