A kinetikus építészetben utazó Olson Kundig síneken guruló dolgozószobát tervezett egy washingtoni erdőben, igazi vasúti tárgyakkal, színekkel és anyagokkal.
A seattle-i Olson Kundig Architects előszeretettel alkalmazza a kinetikus építészetet, ahol különböző épületrészek mozognak, forognak, új funkciót kapnak. A műfaj gyöngyszeme a Maxon Studio a washingtoni Carnationben, egy erdős területen.
Egy meglévő, szintén az Olson Kundig által tervezett otthonhoz (Maxon House) csatolták a stúdiót a megrendelő, egy kreatívügynökség kérésére. Értelemszerűen a kétszintes stúdió lett a cég új irodája, ami
egy négy és fél méteres sínen mozogva teljesen el is tud különülni a háztól.
Megtartották az eredeti otthon anyaghasználatát, de a vízszintes arányait függőleges elrendezésbe ültették át. Ez a kontraszt izgalmas összjátékot kezdeményez az eredeti házzal.
A sín utal a régió vasúti iparára, ami a helyszínen szó szerint kézzelfogható: az eredeti ház építésénél acélkábeleket és vasúti tüskéket találtak. A stúdió alsó szintje a fő munkaterület, beépített íróasztallal és számos tárolóval, polccal. Az egész fa-acél építészet remekül passzol az erdőhöz, ráadásul az acélfalra a kreatív feladatokhoz gyorsan cserélhető plakátok, jegyzetek, vizuális anyagok tehetők ki.
A felső szintre létrán lehet eljutni, a nehéz tárgyak felcipelését pedig egy kis függőlift segíti.
Fent inkább elmélyülésre, elmélkedésre alkalmas teret alakítottak ki, kicsit olyan, mint egy kilátópont, ahonnan békésen szemlélhetjük a tájat.
A stúdió több ipari tárgya utalás a vasúti múltra.
A stúdió mozgatását biztosító vezérlőpult korábban egy Burlington Northern mozdonyban szolgált; újrakábelezték és átalakították, így most azzal lehet elindítani és megállítani a házat.
Az ajtó színe megegyezik a Great Northern vonatok eredeti DuPont festékszínével, míg belső burkolatnak a vasúti kocsikban gyakran használt rétegelt lemezt választották. A nyomtáv ugyan jóval szélesebb a szabvány vasúti nyomtávnál, ellenben átvettek egy megoldást a japán Sinkanszentől: a sínpályába egy stabilizáló rudat építettek, ami megakadályozza a torony megbillenését egy esetleges földrengéskor.
Rokon műfaj, mégis másképp különleges a holland Superuse stúdió ötlete: ők az életciklusuk végére ért szélkerekek gondoláiból alakítottak ki 35 m²-es kabinházat, ami az idei holland dizájnhéten mutatkozik be, és ami akár az egyik út lehet az olcsóbb lakhatás megteremtéséhez.
(Forrás, fotók: Olson Kundig)
washington | olson kundig | építészet | kinetikus építészet | Olson Kundig Architects
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!