Li Edelkoort szerint a járvány "olyan mértékű gazdasági hanyatláshoz vezet, amelyet még nem tapasztaltunk", de végül "segíteni fog abban, hogy újraértelmezzük az értékeket".
A Dezeen nevű építészeti portálnak nyilatkozott a hatvankilenc éves holland trendelőrejelző, Li Edelkoort a koronavírus kérdésében. Szerinte a vírus a fogyasztási szokások karanténját is jelenti, melynek hatalmas kulturális és környezeti hatása lesz. Ahogy a vírus egyre nagyobb hatással van a globális szállítási rendszerekre és az utazásra, az emberek idővel elkezdenek együttélni azzal, hogy kevesebb tulajdonuk van, és kevesebbet is utaznak.
A szakértő szerint:
„Megállíthatatlanul közeledik a fogyasztás karanténja. Ez pedig meg fog minket tanítani számos bölcs dologra: például arra, hogy egy egyszerű ruhával is boldogok legyünk, hogy újra megtanuljuk értékelni a régi dolgainkat, elővegyük egy kedves könyvünket, vagy épp elkészítsünk egy helyi alapanyagokkal dolgozó, hagyományos receptet.”
Ugyanakkor a vírus negatív gazdasági következményei már most megmutatják a környezetre tett pozitív hatásukat. Az elmúlt két hónapban Kínáról készült légi felvételek mutatják, hogy a körülbelül hatvannapos termelési leállás mennyire kitisztította az eget és a levegőt: a károsanyag-kibocsátás radikális csökkenésével az emberek újra lélegezhetnek az országban.
„A vírus már most megmutatta, hogy a lelassulás és a leállás mennyivel élhetőbb környezetet teremt, ez a hatás pedig egyre látványosabb lesz. Én magam egy jobb rendszerben reménykedek: egy olyan rendszerben, amely sokkal jobban tiszteletben tartja a mindennapi élet alapvető feltételeit.”
A New Yorkban saját trendelőrejelző ügynökséget is üzemeltető Edelkoortot a világ egyik legbefolyásosabb trendelőrejelzőjének tartják, fő területe a fenntartható divat.
A Time magazin 2003-ban a világ huszonöt legbefolyásosabb emberének választotta a divat területén. Edelkoort 2015-ben kijelentette, hogy „a divatnak, ahogy eddig ismertük, befellegzett”, és a divatipar „nevetséges és szánalmas paródiája önmagának és amit ezelőtt képviselt”. Jelenleg Dél-Afrikában van önkéntes karanténban, miután előző hónapban Fokvárosban tartott szemináriumot a Design Indaba konferencián.
Az Edelkoorttal készült teljes interjút itt lehet elolvasni.
(Nyitókép: Koen Hauser)
Ez is érdekelhet:
covid-19 | korona | vírus | járvány | interjú | hír
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!