Világszerte súlyos fennakadásokat okoz a repülőtereken egy informatikai hiba, ezért sok helyen – köztük a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren is – torlódásokra, járatkésésekre, hosszas várakozásra kell számítani. Helyzetjelentés Európából.
Vasutak, bankok és médiavállalatok működésében is komoly fennakadásokat okoz egy globális informatikai hiba – mi azonban maradjunk a repülőtereknél, már csak azért is, mert Budapesten is problémák vannak. Mint a Budapest Airport közölte,
a Liszt Ferenc-repülőtéren a probléma a Eurowings, a Ryanair, a Turkish Airlines és a Wizz Air járatait érinti, több légitársaság az utasfelvétel manuális elvégzése mellett döntött.
A Budapest Airport hangosbemondó segítségével tájékoztatja az utasokat, a helyszínen várakozóknak vizet biztosít.
A Budapest Airport arra kéri az induló utasokat, ha rendelkeznek vonalkóddal vagy QR-kóddal ellátott beszállókártyával, illetve elvégezték a poggyászfeladást, vagy csak kézipoggyásszal utaznak, közvetlenül a 2A terminálra lépjenek be, és menjenek az utasbiztonsági ellenőrzéséhez. A további torlódások elkerülése érdekében azt is kérik, hogy az utasok kísérő nélkül lépjenek be a terminálépületbe.
Európai körkép
- London, Gatwick – az utasok késéseket tapasztalnak a check-in-nél és a biztonsági ellenőrzéseknél.
- Berlin Airport – késések a check-in-nél.
- Amsterdam, Schiphol – mint közölték, a globális IT-hiba az érkező és induló járatokat is érinti.
- A KLM holland légitársaság azt közölte, hogy jelenleg „lehetetlen kezelni a légi közlekedést”.
- Skócia, Edinburgh – megnövekedett várakozási időről számoltak be.
- Madrid, Barcelona és más spanyol repterek – az ország légiirányító hatósága, az AENA szintén késésekre figyelmeztet, megjegyezve, hogy a személyzet dolgozik a probléma megoldásán.
- Prága – járatokat töröltek a globális check-in rendszer problémája miatt.
- A Ryanair azt tanácsolja az utasoknak, hogy legalább három órával a menetrend szerinti indulás előtt érkezzenek.
- Az Air France működését is megzavarta az IT-probléma, de a már közlekedő járatokat ez nem érinti.
- A Turkish Airlines problémákat tapasztalt a jegyvásárlással, a check-innel és a foglalásokkal is.
- A Wizz Air számos alapszolgáltatása (többek között a weboldal, az applikáció és az online utasfelvétel) nem elérhető, ugyanakkor közölték, hogy a repülőtéri utasfelvétel az üzemszünet ideje alatt minden utas számára ingyenes.
A CNN péntek kora délutáni összegzése szerint világszerte mintegy 110 ezer járat repül ma az eredeti menetrend szerint, amiből 1390-et már töröltek. Németországban 92, Franciaországban 28 járatot töröltek eddig, míg 4386, illetve 3630 szállt fel a tervek szerint.
A hibát a CrowdStrike nevű kiberbiztonsági cég szoftverfrissítése okozza, ami sok ezer windowsos gépet és szervert bénított meg. Közelebbről a Falcon Sensor termékkel van a hiba, amitől az érintett gépek lefagynak, majd nem is indulnak újra megfelelően.
(Forrás: MTI, CNN – nyitókép: Utasok próbálnak kiigazodni a járatokon a barcelonai reptéren, fotó: GettyImages)
informatikai hiba | légi közlekedés | repülő | repülés
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!