A brit The Knowledge Academy nevű oktatási cég olyan szempontok alapján hasonlította össze az egyes városokat, amelyek fontosak lehetnek a vállalkozásoknak.
Így számba vették a rendelkezésre álló irodahelyiségeket, a bérleti díjakat, a legjobb egyetemeket és az internet sebességét is. A szabályozási hátteret, a bürokráciát és az adózást azonban nem érintették. A rangsorban nagyon jól szerepelt Franciaország, amely két várost delegált az első ötbe, az első helyen Párizzsal, míg Spanyolország két várossal uralja az első három helyet.
A francia fővárost jó egyetemei és irodai környezete miatt emelik ki, emellett a fejlett start-up ökoszisztéma is nagyot nyom a latban.
Az ötödik helyen található Lyon az ország harmadik legnagyobb városa, és Európa leggyorsabb internetével is büszkélkedhet (legalábbis ezen felmérés szerint). Madridot szintén a gyors internet, emellett az irodák száma emelte magasra, míg, Barcelona az elmúlt tíz évben Dél-Európa egyik legnagyobb technológiai központjaként öregbítette hírnevét.
London amellett, hogy fontos pénzügyi központ, egyéb előnyökkel is rendelkezik: itt található a legtöbb üzleti inkubátorprogram és a legtöbb egyetem az európai top 250-es listán, emellett irodák is bőséggel állnak rendelkezésre. Már azoknak, akik megengedhetik magaduknak, mert a bérleti díjat is itt a legmagasabbak. Budapest a tizenkettedik lett, előtte Stockholm áll.
Íme, a tízes lista:
- Párizs
- Madrid
- Barcelona
- London
- Lyon
- Dublin
- Berlin
- Varsó
- Amszterdam
- Milánó
Ha pedig távmunkásként tennénk át a székhelyünket külföldre, itt megnézhetjük, hogyan alakulnak a megélhetési költségek az egyes városokban.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
legjobb | Európa | vállalkozás | városok | vállalkozásindítás
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!