A világ konyhái kultúránként rendkívül változatosak, azonban a modern gasztronómia csúcsa mindenhol a fine dining. De mit takar pontosan ez a kifejezés és miért olyan megosztó ez a gasztronómiai irányzat? Milyen szerepet kapnak a fine dining éttermek a budapesti gasztro térképen és mit jelent egy étteremnek a Michelin csillag?
Az étel, mint magaskultúra
A magasművészeteket mindig is az értelmiségi rétegek igényeit szolgáló irányzatoknak tartották. A magaskultúrába általában az olyan művészeti ágakat szokás sorolni, mint a képzőművészet, a színház vagy bizonyos zenei műfajok. De vajon lehet az étel is a magaskultúra része?
Bizony, lehet! A fine dining az a gasztronómiai irányzat, amely az étkezést a mindennapi szükségletek kielégítésére szolgáló tevékenységek közül a kulináris élmény szintjére emeli. A különleges, kifinomult, egyedi – és ebből kifolyólag drágább – fogások már ránézésre is művészi alkotásnak tűnnek, de a tányéron megkomponált mű csak kóstolás után nyeri el teljességét.
Hol helyezkedik el a fine dining Budapest gasztro térképén és mi a szerepe?
A fine dining Budapest gasztro térképére is megérkezett, azonban hazánkban nem volt nagy kultúrája – egészen néhány évvel ezelőttig, amikor az első magyar fine dining étterem megkapta az egyik legnagyobb nemzetközi gasztronómiai elismerésnek számító Michelin-csillagot.
Azóta a „ michelin restaurant Budapest ” keresésre egyre több találatot kapunk, ugyanis ma már összesen 9db michelin-csillagos étterem található hazánkban, amelyek közül hét Budapesten működik. Az egyik legfrissebb ezek közül a SALT, amely 2021-ben nyerte el első Michelin-csillagát, 2022-ben pedig az etikus és fenntartható gasztronómiai törekvéseinket jutalmazták a csillag mellett Michelin Green Star-ral is.
Skandináv vérmérséklet, magyar tradíciók
A budapesti SALT a megjelenés és az eljárások tekintetében is a skandináv fine dining-ból meríthetett ihletet, miközben nagy figyelmet fordít a hagyományokra is. Az étterem koncepciójában fontos szerepet kap a tradicionális magyar konyha, valamint a sajátkezűleg gyűjtögetett, vagy hazai kistermelőktől beszerzett gyógynövények is.
A SALT azzal emelkedik ki a magyar michelin-csillagos éttermek köréből, hogy a hagyományos borok mellett természetes és natúrborok, valamint saját készítésű dzsúzok is szerepelnek az itallapon.
(Szponzorált tartalom)
A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel
A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!