Mexikó délkeleti részén, egy dzsungel mélyében bukkantak egy elveszett város nyomaira. A felfedezés pedig azonnal lázba hozta a történészeket és régészeket.
A Campeche régióban található Valeriana romjaira egy doktorandusz hallgató, Luke Auld-Thomas bukkant internetes kutatása során egy Lidarnak nevezett lézeres technológiát alkalmazva.
Érdekesség, hogy Valeriana városát annak ellenére nem fedezték még fel, hogy csupán tizenöt perces sétára található egy forgalmas főúttól.
A lenyűgöző maja város piramisokkal, templomokkal, sportpályákkal és amfiteátrummal is rendelkezett.
Úgy tudni, a település egykor akár ötvenezer embernek is otthont biztosíthatott. Az újonnan felfedezett város, bár monumentális, méretében és összetettségében nem előzi meg Calakmul városát, amelyet Latin-Amerika legnagyobb maja lelőhelyének tartanak számon.
A kutatásban szintén részt vevő Marcello Canuto professzor, úgy látja: a mostani felfedezés megcáfolja azt a nyugati tévhitet, hogy a trópusi területeken a civilizációk nem tudtak hosszú távon fennmaradni. Sőt Valerianát bizonyítéknak tartja arra, hogy a maja városok gazdag és komplex kulturális központok voltak, amelyek képesek voltak alkalmazkodni a természetes kihívásokhoz –
egészen addig, amíg az éghajlatváltozás, a spanyol hódítások és más hatások össze nem roppantották őket.
A kutatók szerint a város sűrű településszerkezete, a víztározók és a gazdag építészeti kincsek azt sugallják, hogy a maja társadalom kivételes technológiai és társadalmi fejlettséggel rendelkezett. Az emberek jól kiépített utak, vallási és egyéb épületek hálózatát hozták létre.
A kutatás eredményeit az Antiquity folyóiratban teszik közzé, a jövőben pedig további érdekes felfedezések várhatók, a régészek szerint ugyanis Valeriana csak egy a sok, dzsungelben megbújt város közül.
(Forrás: BBC, fotók: Getty, a képek csak illusztrációk)
elveszett város | maja város | mexikó | maja | valeriana
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!