Kutatók szerint sosem látott, igazán boldog nyaruk lehet Európa méheinek: már most, a tavasz beköszöntével sokkal vadabb képet mutatnak a rétek, a városok járdaszegélyei. A koronavírus miatt az otthonaikban maradó emberek nem vegzálják az elvadultabb hajtásokat, és sokkal több a vadvirág, a hivatalosan gyomnak minősülő útszéli növény is, amit mi, emberek egy szemvillanás alatt lenyírunk, ám a méheknek fontos állomások ezek a burjánzó virágok is.
Felesleges bedőlni azoknak az internetes álhíreknek, amikor delfineket gondolnak a velencei csatornákba, netán a Times Square környékére pozicionálnak hiúzokat. Ez csak az élénk fantázia szüleménye. Ellenben már most mérhetővé és megfigyelhetővé váltak olyan események, amelyek valódiak, és ugyan apróságnak tűnnek, de befolyásolhatják a bolygó mindennapjait.
Amíg mi próbálunk a lehető legkevesebb időt a házon és a kerten kívül tartózkodni, addig a flóra és a fauna kezd visszatérni olyan állapotához, amit már hosszú évek óta nem tapasztalhattunk meg.
A Bükki Nemzeti Park például hivatalosan is megerősítette, hogy medvebocsokat észleltek az erdőkben, ami persze közel sem biztos, hogy az emberek ritkább jelenlétének vagy a légszennyezettség csökkenésének hozadéka... lehet véletlen is. Érdemes viszont visszamenni az apróbb állatokhoz, növényekhez, amilyenek a méhek és a vadvirágok.
Az Independent egy brit vezető természetvédelmi szervezetet kérdezett a koronavírussal kapcsolatos hatásokról. Elsőként azt említették, hogy elmaradt az önkormányzatok utcakép-rehabilitációs tevékenysége. Az Egyesült Királyság növényvilágának majdnem a fele úgynevezett útszéli növényekből, vadvirágokból áll, és a folyamatos karbantartás, nyírás és irtások is tizedelték az állományt.
Most harangvirágok, réti margaréták, mécsvirágok, loncfélék virágoznak érintetlenül, és ezek több esélyt adnak a méheknek a beporzásra.
Mi több, a pillangóknak, madaraknak és denevéreknek is kedvezőbb életkörülményeket biztosítanak. Nekünk, embereknek pedig lehet, hogy szerencsésebb lenne elfogadni, hogy kár folyamatosan rendet tartani magunk körül, hiszen sokkal hasznosabb a természetes káosz, mint a rendezett, steril környezet.
Vigyázzuk, óvjuk a természetet és figyeljünk a méhekre, pillangókra is!
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Unsplash)
bee | rét | természetvédelem | koronavírus-járvány | koronajárvány | covid-19
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!