Az alvás alapvető emberi szükséglet, ami nélkülözhetetlen egészségünk megőrzéséhez. A WHO az egészséget teljes testi, szellemi és társadalmi jóllétként határozza meg, és nem csak a betegség hiányaként.
Az alvás jelentősége
Az alvás egészségre gyakorolt hatásai széles körűek. Tudják ezt a LifestylePro Academy szakemberei is, akik professzionális egészségtudományi képzéseket tartanak szakértőknek számos témakörben.
Az alvás összetett folyamata – hasonlóan a táplálkozáshoz és a testmozgáshoz – alapvető tényezője egészségünknek. A mélységét, az időtartamát, a folyamatosságát és az időzítését együttesen szabályozza a szervezet homeosztázisa és cirkadián rendszere. Az alvásnak kulcsfontosságú szerepe van számos olyan biológiai funkcióban, amely optimalizálja a testünk teljesítményét és alkalmazkodási képességét. A kutatási eredményeknek köszönhetően egyre jobban megismerjük az alvás fontosságát, de az egészséges alvási szokások fontosságát még mindig nem vesszük elég komolyan.
Az alvás hiánya vagy rossz minősége kockázati tényező lehet
A kevés alvás (aminek az időtartama kevesebb, mint 6 óra éjszakánként) és az alvászavarok (pl. az álmatlanság, az alvási apnoe vagy a nyugtalan láb szindróma) negatívan befolyásolják az egészséget. Az alvás hiánya sok negatív klinikai következménnyel jár: többek között rossz általános egészségügyi állapotot, gyenge mentális egészséget, az agyvérzés rizikójának növekedését, elhízást és magas vérnyomást okozhat.
További kockázatok lehetnek még:
- Kardiometabolikus rendellenességek alakulhatnak ki – az alváshiány miatt a test nem képes kellőképpen regenerálni önmagát, nem tudja fenntartani az energia-egyensúlyt és az egészséges szénhidrát-anyagcserét. Mindez kapcsolatba hozható a terhességi diabétesz, az elhízás, a cukorbetegség, a koszorúér-betegség kialakulásával és a kardiovaszkuláris halálozás megnövekedett rizikójával.
- Immunrendszer, fertőzések, rák – alvás hiányában elégtelenné válhat az immunválasz, emelkedhet a megbetegedések kockázata, a immunrendszer tumorellenes védvonalának a károsodása pedig növelheti a rák progresszióját.
- Neurológiai rendellenességek alakulhatnak ki – romolhat a memória, gyorsulhat a kognitív hanyatlás, emelkedhet az Alzheimer-kór és a kapcsolódó demencia kockázata.
- Pszichiátriai és pszichológiai rendellenességek – kialakulhat szorongásos zavar, bipoláris személyiségzavar, szerhasználati rendellenességek, és nőhet a szuicid hajlam.
Mi befolyásolja az alvás mennyiségét és minőségét?
- Környezeti tényezők: a fény, a hőmérséklet, a zaj és a levegőminőség
- Környezeti és társadalmi stressz, klímaszorongás
- Különböző társadalmi tényezők: pénzügyi nyomás, videojátékok, streaming szolgáltatások, éhség vagy a biztonság fenyegetése.
- Hátrányos társadalmi és fizikai környezet
Az alvás rendkívüli hatással van az emberi egészségre, hiánya számos probléma forrása. Tegyen azért, hogy ezeket ne kelljen megtapasztalnia!
(Szponzorált tartalom)
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!