Miért eszünk sonkát húsvétkor?

Hímes tojás, csokoládé nyuszi és sonka. A húsvétvasárnap ezek nélkül szinte teljességgel elképzelhetetlen. De vajon miért pont sonka kerül az asztalra? 

A válasz nem is olyan bonyolult, mint gondolnánk:

ez most a szezonális.

A húsvéti vacsora fő étele a világ számos pontján a bárány volt. A zsidók felszabadulását és Egyiptomból való kivonulását ünnepelték ezzel. A szokás a kereszténység terjedésével párhuzamosan is megmaradt. A báránynak azonban az idők folyamán vetélytársa lett.

A téli hónapokban a gazdák ugyanis a gondosan előkészített sonkát bepácolták, a felfüstölést követően pedig a tavasz beköszöntére fogyasztható is lett. Nem volt szükséges tehát drága húst vásárolni, egyszerűen csak le kellett akasztani a füstölőből a gyönyörűen elkészült sonkát, hogy aztán megfőzzék, és tojás, torma, valamint friss kalács kíséretében az asztal ünnepelt sztárjává válhasson.

A sonka tehát nemcsak az íze miatt kerül évről évre az ünnepi asztalra, hanem azért is, mert tradicionális, szezonális és praktikus választás. Egyedülálló módon képes ugyanakkor arra is, hogy összehozza a családot és megteremtse a húsvét magával ragadó hangulatát.

Ha pedig már a sonkánál tartunk, nem lehet elmenni szó nélkül Gódor András mellett, akinek a tevékenységét "A Sonkás" és "A Sajtos" jelző is csak részben írja le. Szakmáját tekintve hentes, aki harmincnégy éve árul Budán, a Fény utcai piacon, amely akkor még kicsit másképp nézett ki, mint most. Huszonöt éve újították fel, és amikor András be-, pontosabban visszaköltözött, egy fontos döntést is hozott. Erről mesél ebben a cikkünkben.

(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty)

sonka | magyarázat | ünnep | húsvét | hagyomány

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ilyen a „havas mindfulness”, avagy 5+1 út a belső békéhez télen
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom