Gyógypedagógiai asszisztensként az ember néha úgy érzi, megváltja a világot és kicsit jobbá teszi a társadalmat. De hogy is csinálja ezt pontosan? Mi tartozik a munkakörébe? És ha valaki ezen a területen szeretne elhelyezkedni, egyáltalán hol kezdje?
Már egy fél éves, a TanfolyamGURU.hu-n is megtalálható gyógypedagógiai asszisztens online képzés keretein belül is szerezhetünk szakképesítést, a kurzus végén pedig tanúsítványt is kapunk. Itt lehetőség lesz betekintést nyerni a különleges nevelés területébe, vagyis a speciális nevelési igényű (SNI-s) gyerekekkel való foglalkozás világába.
Milyen feladatokra számítsak, ha gyógypedagógiai asszisztens szeretnék lenni?
A gyógypedagógiai asszisztensek feladatköre sokrétű és szerteágazó, intézménye válogatja, hogy pontosan mi tartozik munkájához. A következő pontok azonban általánosságban segítenek felvázolni ezt a szakmát:
- Gyakorlati segítség nyújtása a gyógypedagógusnak az általa lebonyolított foglalkozások előkészítésében és levezénylésében,
- A foglalkozásokon résztvevő tanulók támogatása, segítése az órák során, főként az eszközhasználatot illetően,
- Felügyelet a tanórák és a szabadidős tevékenységek során,
- Segíteni a tanulóknak, hogy beilleszkedjenek a közösségbe, és ha a nagy egészet nézzük, a társadalomba is.
Készségek, amelyek elengedhetetlenek ebben a szakmában
Nem állítjuk, hogy gyalog-galopp egy gyógypedagógiai asszisztens munkája, azonban az, hogy tanúi vagyunk a gyerekek fejlődésének, minden pénzt megér. Viszont egy sor fontos készség, tulajdonság kell ahhoz, hogy az ember szívvel-lélekkel végezhesse ezt a karriert.
Empátia, türelem és segítőkészség nélkül biztosan nem fog menni, ahogy szükséges a problémamegoldó készség, a rendkívüli kommunikációs képesség, a hajlandóság az együttműködésre és a gyakorlatiasság. Ezeken túl minél nagyobb tapasztalata és szakmai tudása van, annál inkább flottul mennek majd a mindennapjai.
Mit tanulunk a kurzuson?
A gyógypedagógiai asszisztens képzés keretein belül a résztvevő elsajátíthat széles pedagógiai, pszichológiai és gyógypedagógiai ismereteket is. Megismeri és megtanulja majd többek között:
- A szakmai terminusokat, a pedagógia területeit, a nevelés színtereit,
- Gyógypedagógiai alapfogalmakat, szakmai terminusokat,
- Az SNI-s gyermekek jellemzőit, fejlesztésük alapelveit,
- A személyiségfejlődést befolyásoló és veszélyeztető tényezőket,
- Az emberi szükségletek rendszerét, az anya-gyermek kapcsolat jelentőségét, a kötődési mintákat,
- A fogyatékosság csoportjait, az azokat előidéző tényezőket, súlyossági fokaikat,
- A szegregáció és integráció kapcsolatát a fogyatékossággal,
- A gyógypedagógiai diagnózis felállítását, a szakértői bizottságok munkáját.
És megtanulja majd a speciális gyógypedagógiai ismereteken belül a különböző fogyatékosságokhoz (látássérültek, hallássérültek, mozgáskorlátozottak, beszédfogyatékossággal élők, autizmus stb.) kapcsolódó tudásanyagot is.
(Szponzorált tartalom)
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!