Idén már ezt a tárgyat is kötelező magával vinnie minden mászónak a Mount Everestre

A 2024-es szezonhoz közeledve Nepál egy új követelményet támaszt a mászókkal szemben.

Több utazási iroda eddig is adott nyomkövető chipet az utazóinak, ettől az évtől azonban minden csúcsra indulónak kötelező lesz használni az eszközt, amelynek segítségével lerövidíthető a keresési és mentési idő baleset esetén.

A hegymászók tíz-tizenöt dollárnak megfelelő összegért (3600-5500 forint) bérelhetnek az államtól GPS-es chipet, amelyet a kabátjukba varrnak. Amikor pedig visszatérnek az útról, a chipet eltávolítják.

Mint Rakesh Gurung, a nepáli turisztikai hivatal igazgatója elmondta, a chipeket "egy európai országban" gyártották, de azt nem árulta el, hogy hol és melyik cégnél.

Az emberek többsége Nepálon keresztül indul az Everestre, ahol 11 ezer dollárnak megfelelő összegbe (mintegy négymillió forintba) kerül a mászóengedély. Ehhez jön még a felszerelés, az élelmiszer és a kiegészítő oxigén költsége, a serpák díja és egyéb kiadások, amelyekkel együtt a hegy megmászásáért körülbelül 35 ezer dollárnak megfelelő összeget (majdnem 13 millió forintot) kell fizetni.

A világ tíz legmagasabb hegycsúcsa közül nyolc Nepálban található, és az ország jelentős turisztikai bevételeket szerez a hegymászásból. Tavaly rekordszámú, 478 mászóengedélyt adtak ki. Összességében akár két hónapba is telhet, míg valaki megmássza a Mount Everestet, az időjárás pedig általában csak május közepén alkalmas a csúcstámadásra.

A Mount Everest nem meglepő módon ott van a világ legveszélyesebb kirándulóhelyeinek toplistáján, ugyanakkor Nepál biztonságosabb hellyé vált az elmúlt években.

(Forrás: CNN, képek: Getty Images)

hegymászás | mount everest | hegymászó | nepál | himalája

FOLYTASD EZZEL

Ide mennek ősszel a magyarok: ezekre az itthoni helyekre érkezik a legtöbb foglalás

Ez a bambuszerdő világhírű, de ezt az arcát szinte sosem látjuk

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram