Emmanuel Macron francia elnök meglátogatta az öt éve részben leégett Notre-Dame katedrálist; a helyreállított székesegyház december hetedikén az egész világ előtt megnyílik majd.
2019. április 15-én egy tűzvészben leégett Európa egyik leglátogatottabb, 12. századi gótikus műemlékének a tetőszerkezete és a katedrális huszártornya. Azóta mintegy 250 vállalat és kétezer szakember vett részt a helyreállítási munkálatokban, a költségek megközelítették a 700 millió eurót (284 milliárd forint), amelyet adományokból fedezett a Notre-Dame.
Hamarosan azonban ismét látogatható lesz az épület, ahogy Laurent Ulrich párizsi érsek fogalmazott: „Már nagyon várjuk, hogy az egész világot újra a székesegyház boltozata alatt üdvözölhessük”.
Évi 15 millió látogatóra számítanak, és a belépés – a kormányzati javaslat ellenére – továbbra is ingyenes marad.
Pénteken Emmanuel Macron francia elnök meglátogatta a Notre Dame-ot, amelybe így már egy héttel az újranyitás előtt bekukkanthattunk.
Macron december 7-én a katedrális előtt mond beszédet, másnap pedig részt vesz a Notre-Dame-ban a tűzvész óta tartandó első misén is. Ez lesz az egy hétig tartó vallási ünnepségsorozat nyitánya.
A szertartást – amelyre számos államfő érkezik majd – világszerte közvetíteni fogják, mégpedig az adományozó országokból, amelyek nem mindegyike keresztény
– közölte a francia elnöki hivatal.
Az Elysée-palota szerint az öt évig tartott újjáépítés „francia siker, amelynek minden francia embernek örülnie kell a 2024 nyarán megrendezésre került olimpiai játékok sikerének folytatásaként, ellentétben a francia hanyatlásról szóló retorikával”.
A Notre-Dame tetőszerkezetét az eredeti változatában építették újjá, a falait teljesen megtisztították. Az újranyitás első hetében az épület este 10 óráig tart nyitva, a hétköznapi élet december 16-án indul újra a templomban.
A várhatóan hatalmas érdeklődés kezelésére internetes foglalási rendszert vezetnek be, amelyen keresztül a látogatás előtti napon vagy aznap lehet időpontot foglalni, és egy mobil app is segíti majd a látogatók navigálását. A székesegyház befogadóképessége maximum háromezer fő.
A francia katolikus egyház elutasította Rachida Dati kulturális miniszter azon javaslatát, hogy az Európai Unión kívülről érkező látogatóknak belépődíjat kelljen fizetniük.
Párizs költséghatékony felfedezését tehát kezdhetjük a Notre-Dame-nál, de a folytatására is vannak tippjeink.
(Forrás: MTI, videó: Guardian, fotók: GettyImages)
emmanuel macron | franciaország | párizs | notre dame
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!