Ezért nincsenek biztonságban az orosz mobilok

Nemcsak a repülő-, hanem az orosz távközlési ipar is nagyban támaszkodott a külföldi szolgáltatókra, melyek most több más céghez hasonlóan kivonultak az országból.

A szakértők szerint ez komoly problémákat okozhat az ország mobilhálózatainak, amelyek karbantartása és fejlesztése nagy mértékben külföldi cégektől függ. A legtöbb vezeték nélküli hálózat kiépítése a Nokia, az Ericsson, valamint a kínai Huawei és ZTE nevéhez fűződik, és miután ezek közül csak az utóbbi szolgáltató folytatja a tevékenységét az országban,

nemcsak a hálózatok karbantartása lehet hiányos, hanem tovább akadozhat a kritikus információáramlás

és az internethez való hozzáférés is, ami pedig szélesebb perspektívát biztosít az ott élő embereknek.

Mindehhez érdekes adalék, hogy a New York Times szerint a Nokia is biztosított olyan eszközöket és szolgáltatásokat, amelyek összekötik az orosz SORM (System for Operative Investigative Activities – Operatív nyomozási tevékenységek rendszere) nevű megfigyelőrendszert, az MTS-el, a legnagyobb orosz telekommunikációs hálózattal.

Mint a Nokia elmondta, ahhoz, hogy az országban működhessen a cég, olyan termékeket kellett készítenie, amelyek kompatibilisek az SORM rendszerével, pontosabban „gondoskodniuk kellett arról, hogy az általuk forgalmazott hálózati termékek passzívan kapcsolódjanak a bűnüldöző szervek törvényes lehallgató berendezéseihez." Mint a cég hozzátette, ez egyáltalán nem egyedi eset, mert más országok is támasztanak hasonló követelményeket.

A nyugati szankciók miatt

a négy nagy gyártó mindenesetre nem szállíthat új berendezéseket Oroszországnak, a karbantartást ugyanakkor továbbra is biztosítaniuk kell.

Viszont ezért nem számíthatnak fel díjat, ami hosszú távon nem fenntartható megoldás. Roger Entner, a massachusettsi Recon Analytics technológiai tanácsadócég vezetője ennek kapcsán azt mondta a The Moscow Times riportjában, hogy „Oroszország leragad 2022-ben, míg a világ többi része halad előre. Az elavult technológiák múzeumává válhat.”

A Nokia ugyanakkor arról beszélt, hogy olyan licenszeken dolgozik, amelyekkel „humanitárius alapon“ továbbra is karbantarthatja a telekommunikációs eszközöket Oroszországban.

Ebbe a helyzetbe persze az orosz távközlési szolgáltatók is beleszólhatnak,

az állami telekommunikációs vállalat, a Rostelecom és a már említett MTS mobilszolgáltató, de hogy milyen formában, arról egyelőre nem szólnak a hírek. A Slate értesülése szerint a Rostelecom az orosz honvédelmi konszern, a Rostec hatásköre alá kerülne, amely több mint hétszáz vállalatot foglal magában a katonai technológiákra összpontosítva.

A vállalat tervei között szerepel például egy tenger alatti kábel lefektetése, amely Vlagyivosztokot köti össze Hongkonggal és Japánnal, emellett bővítenék a szélessávú internet-hozzáférést Oroszországban, és adattárolási, adatfeldolgozási infrastruktúrába ruháznának be.

Hosszú út vezetett odáig, hogy ma már szinte mindenkinek mobiltelefon lapul a zsebében, és számtalan mérnöki bravúrra és fejlesztésre volt szükség ahhoz, hogy mindig kéznél legyen az internet. A technológia ugyanakkor visszaélésekre is lehetőséget ad. Ha attól félünk, hogy megfigyelnek minket a nyaralás alatt, ez a trükk segíthet, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba.

(Források: The Moscow Times, New York Times, Slate, Light Reading, képek: Unsplash)

mobilhálózat | oroszország | Ericsson | szolgáltató | Nokia | internet

FOLYTASD EZZEL

A Balaton kapuja: Kenese Bay Garden Resort & Conference Hotel

A szenvedély, az árulás és a túlvilág jelenik meg egyetlen, zsigerig ható kortárs darabban a Müpa színpadán

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
5 lélegzetelállító túraútvonal Európában, amin egyszer az életben végig kell menni
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom