Évente több millióan keresik fel a Kína délnyugati részén lévő kutató- és látogatóközpontot, ahol nemcsak megfigyelni lehet a pandákat, de tanulni is róluk.
A kínai Csengtu város egyik legnagyobb látványossága a pandára hasonlító légivonat, a másik viszont maga a panda, hiszen Csengtu Kína pandatenyésztési programjának otthona. Lényegében egy kutató- és látogatóközpontról van szó, amit folyamatosan fejlesztenek, olyannyira, hogy nemrég az egyik új fejlesztés elnyerte a rangos Architizer magazin A+ díját „fenntartható kulturális épület” kategóriában.
Az Atelier Ping Jiang I EID Arch által tervezett négy pavilon összesen közel 13 ezer négyzetmétere nemcsak otthont ad a világszerte népszerű fekete-fehér állatoknak, de a kutatók tanulmányozzák is a viselkedésüket és a tevékenységeiket, miközben egy évente több millió látogatót vonzó oktatási és rekreációs központ is.
A pavilonokat a környező táj, a csengtui préri ihlette, és a természet és építészet fúziója jegyében tervezték őket. A pandapavilonok az óriáspandák gondozási központjaként a tudományágak közötti együttműködést is szolgálják.
A terv lényegi része a négy óriási, kör alakú udvar, ahol a pandák szabadon játszhatnak, mindvégig a természetben.
A világ minden tájáról érkező közönség pedig az udvarokat körüljárva figyelheti meg az állatokat, de a szórakozás mellett tanulhatnak is róluk.
A panda pavilonok tervezői igyekeztek integrálni az emberi tapasztalatot, az építészetet és a környezetet. A projekt gyalogosbarát bejárási élményt nyújt a látogatóknak, és előtérbe helyezi az állatbarát környezetet, hogy minimalizálja a természetbe való beavatkozást, elősegítve ezzel a biológiai sokféleség megőrzését.
Ping Jiang kilenc éve alapította az építészirodát, amelynek deklarált célja környezetbarát, innovatív építészeti és várostervezési megoldásokat találni. Az Atelier Ping Jiang | EID Arch munkáját már eddig is több nemzetközi díjjal ismerték el, illetve a legnagyobb magazinokban szerepelt, művészeti kiállításokon és biennálékon vett részt.
(Fotó: arch-exist photography, Kuratnik Nikolai)
kína | pavilon | csengtu | fenntarthatóság | építészet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!