A prágai vár műemléképületét kortárs és korhű elemek összjátékával állították helyre

Komoly történelmi károkat szenvedett a Szent Vitus-székesegyház melletti Új Prépostság épülete. Az intézmény megmaradt épületének korhű helyreállítása mellett kortárs bővítményeket is kapott, és tavaly a nagyközönség előtt is megnyitották.

A prágai vár közepén lévő Szent Vitus-székesegyház mellett áll egy 1877-es, neogótikus történelmi épület, az Új Prépostság. Az eredetileg a prépost rezidenciájának szánt épületet az 1950-es évek elején elkobozták, majd utána nagyrészt elhagyatottan állt. A szocializmus idején az udvart és a hozzá tartozó melléképületeket lerombolták, a főépületben pedig építőmunkásokat szállásoltak el. 2016-ban az Új Prépostságot egy kárpótlási törvény értelmében visszakapta az egyház, így kezdődtek meg a tavaly befejeződött helyreállítási munkák.

A rekonstrukció középpontjában a különleges kilátást nyújtó belső udvar nagyközönség előtti megnyitása állt. A korábbi melléképületek helyén két újat, egy kávézót és egy kereskedelmi egységet építettek az udvaron.

A bővítéseknél meghatározó a szigorú, mégis kifinomult szerkesztésű üveghomlokzat: a nyugati bővítményt nyitottabbra tervezték, gasztronómiai szolgáltatások számára, míg a keleti bővítmény kompaktabb és zártabb, ezzel univerzálisabb használatra alkalmas, a bolttól az irodáig sok funkciót képes kiszolgálni.

Az udvar északi végén egy kilátó, és egy gránitból és bronzból készült szökőkút épült, maga az udvar pedig szabadtéri rendezvények – színházi előadások, céges bulik – helyszíne is lehet.

Elsődleges építészeti cél volt a történelmi épület megőrzése, belső és külső felújítása.

A főépület helyreállításánál a lehető legkisebb változtatásokra törekedtek, a legjelentősebb a munkások szállásainak elbontása volt a nyitottság növelése érdekében. A homlokzatot aprólékosan helyreállították, hogy a 19. század végi megjelenését idézze. A belső tereket nagyrészt visszaállították történelmi állapotukba, ugyanakkor tekintettel kellett lenni a modern szabványokra; itt talán a legmerészebb megoldás a főlépcsőházban elhelyezett körlámpa, amely ellenpontozza a festett famennyezet szigorú geometriáját.

Az épület visszanyerte eredeti rendeltetését, és az egyházi intézmények adminisztratív központjaként működik.

A kortárs bővítmények formáját és megjelenését úgy tervezték, hogy harmonizáljanak a vár történelmi környezetével, miközben finoman elkülönülnek. Ezt az egyensúlyt a várra jellemző kortalan formák és anyagok alkalmazásával, és kortárs kompozíciókkal – mint a belső terekben izgalmas fény-árnyék játékot eredményező keskeny tetőablak – igyekeztek megteremteni.

A falak peremén túlnyúló kilátó ötlete az eredeti épületet tervező Josef Mockertől származott, bár soha nem valósult meg. Az udvar mostani felújítási tervében erre a koncepcióra dolgoztak ki egy mai megoldást. Érdemes végül kitérni a szökőkútra is, ami egy kő obeliszkből és egy bronz peremű medencéből áll. A koncepció szerint a víz átmossa, majd a földbe áztatja a három szent nevét. A kilátó kövébe vésett verset még a történelmi időkben az épületben szolgáló egyik prépost írta.

Az utóbbi időben Prágában merőben másmilyen munkákkal találkoztunk, például a hatalmas kinetikus Kafka-szoborral, a női óriással, aki egy társasházat igyekszik megmászni, egy egyszerű (de nagyszerű) kis kerti pavilonnal vagy a Minecraft és a ramen fúziójából született étteremmel.

(Forrás: Studio acht, fotók: Tomáš Slavík)

lista | prága | studio acht | hradzsin | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram