A nyugat-afrikai zene nagyöregje, az afro-pop atyja, Salif Keita hamarosan Budapestre érkezik, hogy az egzotikus kontinensre repítsen.
Salif Keita Maliból származó énekes-zeneszerző, akit Afrika arany hangjaként is szoktak emlegetni, április 13-án, a Bartók Tavasz és a Budapest RITMO keretében érkezik az Akvárium Klub NagyHalljába, ahol az amerikai és európai rock- és popzene, a jazz, a funk, valamint a rhythm and blues stíluselemeiből és a hagyományos mali mande zenéből építkező dalokkal varázsolja el a közönséget.
Az afro-pop atyjának tartott Salif Keita életpályája a legkevésbé sem mindennapi. Bár nemesi származású, és egészen a Mali birodalom legendás alapítójáig, Sundiata Keitáig tudja visszavezetni a családfáját, sok szempontból kívülállóként nőtt fel. Nem királyi jómódban, hanem szegény, gazdálkodásból élő háztartásban élt, emellett albinizmusa is megnehezítette a beilleszkedését: ezt a kondíciót ugyanis hagyományosan rossz ómennek tekintették. Nemesi származásúként ráadásul zenei pályát sem választhatott volna a tradíciók szerint, így döntése még jobban eltávolította a családjától.
A zenei világ viszont tárt karokkal várta, és igen hamar be is illeszkedett abba. 18 éves korában Mali fővárosába, Bamakóba költözött, és éjszakai klubokban énekelt. Ezután különböző formációkhoz csatlakozott, míg a '70-es évek végére, amikor a Les Ambassadeurs tagja volt, amely az afrikai hagyományokat népszerű nemzetközi műfajokkal ötvözte, Malin kívül is kezdték megismerni a nevét.
Ekkor kristályosult ki az a jellegzetes, gitárral, orgonával és szaxofonnal kísért, egyedi hangzás, mely Keita védjegyévé vált.
Az 1980-as évek elején Párizsba költözött, hogy szólókarrierbe kezdjen, és bemutatkozó albuma, az izgalmasan szerteágazó Soro (1987) hatalmas sikert aratott, amit világhír és neves együttműködések követtek: Santana, Toumani Diabaté és Cesária Évora is zenélt vele. Az 1990-es években megjelent albumai közül az Amen kapta a leglelkesebb fogadtatást, majd Keita 2001-ben tért vissza Bamakóba, és a következő évben kiadta a Moffou-t, amelyen több vendégelőadó is szerepel, akik az afrikai és azon kívüli akusztikus hagyományok széles spektrumát képviselik.
Az albinizmus a témája a 2009-es La différence című albumnak, a 2012-es Talén pedig, amelyen Bobby McFerrinnel és Esperanza Spaldinggal dolgozott együtt, a dub és a hip-hop is helyet kap. 2018-ban személyes hangvételű, transzcendens lemezzel jelentkezett, az Un Autre blanc-nal.
Ha élőben is hallanád a 74 éves legenda nyugati és afrikai hatásokat elegyítő, lélekteli hangját, ott a helyed április 13-án az Akvárium Klubban, ahol Salif Keita három zenésztársával lép a Ritmo zárónapján.
(Forrás: Budapest Ritmo, Britannica, képek: Bartók Tavasz)
mali | Salif Keita | bartók tavasz | nagy sztori | Budapest Ritmo | zene
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!