Betekintés a magyar építész-zseni brutalista épületének egyik stílusos lakásába

Goldfinger Ernő legendás magyar származású építész nagytermészetű alkotó volt. Személyiségéről rengeteget lehet anekdotázni, annál is inkább, mert ahogy mi is megírtuk, a maximalista géniusz inspirálta Ian Fleminget is, hogy megalkossa James Bond velejéig gonosz ellenfelét. Épületei mai napig zarándokhelyek a brutalista és modernista stílusok rajongóiaknak, a szakmabélieknek. Most a Trellick Tower egyik lakásába pillanthatunk be. 

London városáról első körben inkább a tudor építészet, a György-kori lakóházak, a gótika, a csinos viktoriánus épületek jutnak eszünkbe, csak ezután gondolunk az üvegszilánkot formáló Shardra, az uborkának csúfolt 30 St Mary Axe-re, vagy a Canary Wharf üzleti negyedének üvegpalotáira.

Pedig Anglia fővárosában a történelmi múlttal átitatott falak és a csillogó felhőkarcolók között is találkozhatunk rendkívüli épületekkel, amelyek egy letűnt korszak állócsillagai. Megosztó épületek, melyeket az építészek, dizájnerek, a korszak rajongói inspirációként jegyeznek, a városlakók viszont sokszor irtóznak tőlük.

A National Theatre London épülete

Ilyen műemlékvédelem alatt álló monstrum például a Barbican Centre, a Southbank Centre komplexum a Nemzeti Színházzal, a Brunel Egyetem kampusza, vagy Goldfinger Ernő Trellick Tower nevű harmincegy emeletes brutalista panelháza. Az 1972-ben átadott épületet elkészültekor megvetéssel fogadták, és hosszú évtizedeken keresztül inkább a hírhedt jelzőt hordozta, annál is inkább, mert London Kensington és Chelsea kerülete nem számított a legelőkelőbb városrésznek.

A Barbican Centre

A százhúsz méteres Trellick Tower azonban megtalálta a közönségét, mára sok olyan dizájnérzékeny ember lakja, akik vonzónak találják, és büszkék rá, hogy egy Goldfinger-épületben hajtják álomra a fejüket. Ahogy ez jellemző például a Barbican Centre épületére is, a Trellick lakásainak zömét kiváló ízléssel rendezték be, és ahelyett, hogy elfedték volna identitását, olyan belsőépítészeti megoldásokkal éltek, amelyek inkább hangsúlyozzák Goldfinger vízióit.

A Trellick Tower és környéke

Most egy ilyen különleges lakást mutatunk be az ikonikus épületből, ami J.G. Ballard sci-fi írót, a Black Mirror alkotóit, de a Blurt és a Depeche Mode-ot megihlették.

Lépcsőház, kicsit másképp

Jól tud esni egy ilyen betekintés, ami megmutatja akár egy laikus számára is, hogy a látszólag rideg lakóépület milyen kellemes tereket rejthet.

Sok példát láttunk már rá, hogy megfelelő bútorokkal kiegészítőkkel és növényekkel egy nyersbeton felület is lakályossá válhat.

Nagyon jól passzolnak hozzá a különböző árnyalatú és erezetű fák is. Ez a tálaló pedig igazán jól eltalált darab.

Kellemes méretű teraszra nyílnak az eredeti acél nyílászárók.

Egyszerű, letisztult konyha, nagy munkafelületekkel, szintén a beton és a fa kontraszjára építve.

Beton, a hálóban is.

Ez is érdekelhet:
Magyar építész ihlette meg James Bond kitalálóját

Egykor róla mintázták a világ leggonoszabb emberét, a múlt század egyik nagy hatású építésze volt, dizájnerként viszont jóformán ismeretlen maradt. Pillantsunk be Goldfinger Ernő furfangosan berendezett régi lakásába!

(Fotók: Unsplash, Getty Images, The Modern House)

brutalista építészet | enteriőr | goldfinger ernő | modern otthon | interior design | trellick tower

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Csábító a magas a kamat, de mást is mérlegelni kell – private banking az MBH Bankkal
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom