Az Antarktisz fagyos tájain, a Taylor-gleccser jeges felszíne alatt egy különös természeti jelenség rejlik: a Vérzuhatag. Ez a bizarr, vérvörös vízesés már több mint egy évszázada foglalkoztatja a kutatókat, akik egyre többet tudnak meg a kialakulásának tudományos hátteréről, de még mindig nem értik teljes egészében, miért és mikor tör felszínre a jégréteg alól.
A különös jelenséget először Thomas Griffith Taylor brit geológus fedezte fel 1911-ben, a híres Terra Nova-expedíció során. A kutatók már akkor rájöttek arra, hogy a gleccserből kiáramló víz az oldott vas oxidációjának köszönhetően válik élénk vörössé a levegőn. A víz különösen magas sótartalma kulcsfontosságú a folyamatban. A rendkívül magas sókoncentrációjú víz fagyáspontja alacsonyabb a tiszta vízénél,
így képes arra, hogy folyékony halmazállapotban maradjon a szélsőséges hideg ellenére is.
2017-ben az Alaszkai Egyetem és a Colorado College kutatói radaros vizsgálatokkal azt is megállapították, hogy a Taylor-gleccser alatt egy kiterjedt, sós vízrendszer húzódik, ami keringése révén folyamatosan hőt termel. Bár a tudósok egyre pontosabban értik a Vérzuhatag kémiai és fizikai folyamatait, de még mindig nem tudják megmagyarázni,
miért és milyen mechanizmus hatására kezd el időszakosan ömleni a vérvörös víz.
A Johns Hopkins Egyetem egyik kutatója 2023-ban felfedezte, hogy a jégbe zárt brine oldat apró, vasalapú nanoszemcséket tartalmaz – ezek okozzák a vörös színt. Kiderült az is, hogy a parányi részecskék még azután is megőrizték szerkezetüket, hogy több millió évig rekedtek a jég fogságában.
A legnagyobb rejtély azonban az, hogy a "vérzuhatag" miért tör elő időnként, és mi aktiválja ezt a folyamatot.
A kutatók megfigyelték, hogy a víz kiáramlása nem jár együtt semmilyen észlelhető szeizmikus aktivitással vagy külső hatással, így a magyarázat továbbra is várat magára.
Egyes elméletek szerint a gleccser mélyén húzódó, mintegy ötvenöt kilométer hosszú földalatti vízrendszer periodikusan változó nyomása okozhatja a kiáramlást, ám a pontos mechanizmus még ismeretlen.
Bár az Antarktisz rendkívül távoli és zord hely, a Vérzuhatag megtekintése nem lehetetlen vállalkozás. A legtöbb Antarktiszra induló hajókirándulás nem tartalmazza ezt az útvonalat, így azoknak, akik ezt a ritka természeti csodát szeretnék látni, helikopteres túrát kell foglalniuk. A legközelebbi kiindulópont az új-zélandi Christchurch, ahonnan az amerikai légierő katonai repülőgépeivel lehet eljutni az Antarktiszra. Onnan további repülések és egy helikopteres túra szükséges a Taylor-gleccserhez.
(Forrás: The Travel, fotók: United States Antarctic Program, Peter Rejcek, címlapkép: Getty, illusztráció)
gleccser | természet | vérzuhatag | tudomány | antarktisz | vízesés
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!