Tíz leves, amivel bejárhatod az egész világot

Minden országnak megvannak a maguk ikonikus levesei, melyek szinte mindegyike a paraszti hagyományból származó egyszerű étel. Esszenciái a környék gasztronómiájának, felvonultatják a térségre leginkább jellemző alapanyagokat, konyhatechnológiai megoldásokat, így fogyasztásukkal könnyen úgy érezhetjük, világ körüli útra indultunk. 

Összegyűjtöttünk tíz olyan levest, amit több mint érdemes megkóstolni.

Miso leves (Japán)

A hagyományos étel, a miso leves nem hiányozhat a japán asztalokról. A fogást már reggelire is ehetik, de a nap bármely szakaszában előszeretettel fogyasztják. A húsleves alapú, rizstésztás miso levesnek számos változata létezik, van, amelyikbe egy kocka tofu kerül, míg másba különféle zöldségeket raknak.

Borscs (Ukrajna)

A látványos színű és karakteres ízű leves nemcsak Ukrajnában, de egész Kelet-Európában népszerű. Alapját a cékla jelenti, ami az élénkvörös, rózsaszínes árnyalatú színét adja az ételnek. A borscs a céklán kívül tartalmazhat egyéb zöldségeket és hús is. A levest hagyományosan forrón kínálják, gyakran tejföllel a tetején.

Ribollita (Olaszország)

Nincs Toszkán körutazás ribollita nélkül. A rusztikusnak mondható, egyszerű parasztleves minden falatjából intenzív ízvilág árad. Fő összetevője a mángold, de az igazán tartalmas fogásba kerülnek gyökérzöldségek, babfélék és kenyérkocka is.

Bouillabaisse (Franciaország)

A bouillabaisse egy hal alapú leves, amelyet a szegény halászok tradicionális ételeként tartanak számon. A legenda szerint az első változatok azokból a tenger gyümölcseiből készültek, amelyeket a halászok nem tudtak eladni. A különböző halfélék mellett tartalmaz kagylót és garnélát is. Az ízesítéséhez pedig fokhagymát, citrusféléket, babérlevelet és sáfrányt használnak.

Gazpacho (Spanyolország)

A hagyományosan hidegen fogyasztott spanyol leves, a gazpacho a leghűsítőbb étel, amit csak el tudunk képzelni az andalúz forróságban. A fogás alapját a paradicsom, a paprika és az uborka adja, de kerül bele egy kevés fokhagyma, olívaolaj és gyakran kenyérkocka is. A pillanatok alatt elkészülő leves nagyon egészséges és kiválóan hidratál.

Pho (Vietnam)

A Vietnamból eredő pho tipikusan lassan főzött húslevesből készül, melyhez hagymát, gyömbért és különféle fűszereket, illetve újhagymát adnak. Nem hiányozhat belőle a rizstészta sem. Számos regionális változata van, erre az ételre valóban igaz az a mondás, miszerint

ahány ház, annyi szokás.

Tom Yum (Thaiföld)

A Thaiföldről származó levesnek számos változata kóstolható Malajziában, Szingapúrban, Kambodzsában, Laoszban és Indonéziában. A nagyon aromás és fűszeres étel különleges eleme a citromfű, és a halszósz, de az ízvilágát nagyban meghatározza a csili, a hagyma és a limelé is. Esszenciális összetevője a garnéla, amelyet általában belefőznek a levesbe. A fogást gyakran kókusztejjel is ízesítik.

Harira (Marokkó)

A harira egy ízekben gazdag, ünnepi étel, amelyet elsősorban Nyugat-Algériában és Marokkóban fogyasztanak. Gyakran kerül az asztalra a ramadan idején, illetve esküvőknek is fontos eleme. A harira marhahúsból, babfélékből és különféle fűszerekből készül. Páratlan ízét a kurkuma, a gyömbér, a bors, a petrezselyem és a koriander adja.

Menudo (Mexikó)

A Mexikóból származó, de egész Latin-Amerikában elterjedt menudo a térség gasztronómiájának szimbóluma. Az étel régiónként más és más, azonban mindegyik nagyon bőséges és húsban gazdag. A mexikói változat pacalból készül, amelyet alaposan kimosnak, majd csilivel, paradicsommal, limelével, hagymával, oregánóval és korianderrel ízesítve főzik puhára. Hivatalosan leves, de inkább egytálételnek tekinthető.

Lohikeitto (Finnország)

A skandináv országokban népszerű lohikeitto elkészítéséhez póréhagyma, burgonya, sárgarépa, húsleves alaplé és friss lazacfilé szükséges. készül, friss lazacfilével tálalják. A fogás elkészítésének utolsó lépéseként tejszínnel habarják be, végül kaporral és borssal fűszerezik.

(Forrás. Finedininglovers, fotók: Getty)

nagy sztori | étel | leves | gasztronómia

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A hely, ahonnan nem akarsz hazamenni – Spirit Hotel
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom