Nem csak az olykor dermesztő hideg miatt különleges az alaszkai Utqiagvik.
Korábban Barrow néven szerepelt a térképeken a négyezer fős, többségében őslakosok által lakott kisváros, amely arról (is) nevezetes, hogy Amerikai Egyesült Államok legészakibb, egyben a világ tizenkettedik legészakibb településének számít.
Ez már önmagában megérne egy extrém túrát oda, de a lényeg csak most jön:
november közepétől január derekáig minden esztendőben koromsötétben zajlik az élet az arrafelé.
Utqiagvikban hatvanöt napig nem kel fel a nap, az állandó sötétségért cserébe viszont nyáron kárpótolja a helyieket, akkor ugyanis hosszú hetekig nem nyugszik le.
A téli hónapokban meglehetősen zord körülményekre számíthat a környékre érkező. Olyankor a hideg mellé még metsző szelet is kap üdvözlő ajándékként, nem beszélve a fagyról és a hóról. Legrosszabb esetben mínusz negyvenöt fokra kell számítania, tehát valódi sarkvidéki tél dominál ebben a félelmetesnek mondható időszakban.
A sötétség uralta szakaszban nagyjából hatórásak a nappalok, már amennyiben a félhomályt nappalnak lehet nevezni.
Az őslakosok tiszteletére Utqiagvikre átkeresztelt város lakói egyébként nagyrészt az olajkitermelésben és a turizmusban dolgoznak. Utóbbi talán meglepően hangzik, de az éjféli nap miatt meglepően sokan indulnak útnak, hogy ott éljék át ezt a meglehetősen furcsa természeti jelenséget.
(Forrás: Independent, CNN, fotók: Getty Images)
barrow | Utqiagvik | alaszka | folyamatos | sötét
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!