Az UNESCO veszélyeztetett szellemi örökséggé nyilvánította az ukrajnai borscs, vagyis a céklából és burgonyából készült leves főzését arra hivatkozva, hogy a háború fenyegeti ezt a gyakorlatot. Ez pedig újabb okot adott a szócsatára az ukrán és orosz miniszterek között.
Bár Ukrajna nemzeti ételének tekinti a borscsot, valójában az eredete vitatott, miután Oroszországban és más szláv országokban is széles körben fogyasztják. Keleti szomszédunk 2020-ban kérte, hogy vegyék fel az étel főzési kultúráját a veszélyeztetett kulturális örökségek listájára, és a döntést eredetileg 2023-ban született volna meg, azonban a szervezet felgyorsította a folyamatot a háború negatív hatásainak okán. Mint írják,
a fegyveres konfliktus miatt a zöldségtermesztést és a főzést egyaránt nehezebb kivitelezni.
Míg Olekszandr Tkacsenko ukrán kulturális miniszter azt mondta, „a borscsért folytatott háborúban a győzelem a miénk!", az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova azt írta a Telegramon: "a borscsunknak nincs szüksége védelemre, hanem azonnal és teljes mértékben el kell pusztítani a tányérról."
A borscs nemcsak melegen, de hidegen is fogyasztható, és kellemesen hűsítő fogás lehet. Ha pedig már a leveseknél tartunk, ez a tipikus vasárnapi étel hétszeresen is támogatja az egészségünket.
(Forrás: BBC, képek: Getty Images)
oroszország | unesco | kulturális örökség | ukrajna | leves | borscs
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!