Az elmúlt hetvenhat évben minden karácsonykor egy pap jelent meg a forgalmi előtéren egy kehely vízzel.
A lelkész azért érkezett a dublini repülőtérre, hogy megáldja a gépeket. A katolikus szertartás gyökerei egészen 1947 nyaráig nyúlnak vissza, de eredetileg csak az Aer Lingus gépeit érintették, amelyeket ír szentekről neveztek el. Akkoriban a forgalom még messze nem volt ekkora Dublinban. A forgalom élénkülésével viszont 1867-ben az eseményt áttették karácsonyra: az év egyetlen napjára, amelyen a repülőtér manapság is bezár.
Tavaly harminckétmillió ember haladt át a terminálokon, azonban december 25-én csak néhány dolgozó maradt, köztük Desmond Doyle atya, a reptéri lelkész.
A szertartás időközben kiterjedt a szintén ír Ryanair gépeire, emellett a pap általános, ökumenikus áldásban részesíti az egész repteret.
A hagyomány folytatása azonban most veszélybe került, miután a forgalmas nemzetközi csomóponton új biztonsági protokollt vezettek be, amelynek értelmében az említett területen csak az üzemeltetéssel kapcsolatos feladatok végezhetők. A reptér ugyanakkor szeretné megmenteni a tradíciót, ezért próbál olyan megközelítést kidolgozni, amellyel továbbra is lehetséges a karácsonyi áldás.
A hírek szerint a változtatást azért vezették be, mert egy ateista aktivista nem vallásos áldó szertartást szeretett volna tartani a reptéren. A kampányoló John Hamill, az Atheist Ireland nevű szervezet egykori munkatársa vissza is szólt a Twitteren, mondván, hogy hetvenöt évig bizonyára nem vették észre a biztonsági kockázatot, csak akkor, amikor valaki szintén szeretett volna részt venni a szertartáson.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
szentek | áldás | Air Lingus | dublin
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!