Durván elfajult a turistaellenesség a magyarok egyik kedvenc üdülőhelyén

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Roadster Google News oldalán is!

Újabb turistaellenes incidens rázta meg a spanyolországi Mallorcát.

Artà városában bérelt autók kerekeit szurkálták ki, a falakra pedig "Turisták, menjetek haza" feliratokat festettek a tiltakozók. A történet túlmutat egy helyi vandalizmusügyön, mert jól jelzi, mekkora a feszültség Spanyolországban a rekordokat döntögető turizmus és a helyiek mindennapos terhei között.

Hasonló szlogenek kerültek ki egyébként a Palma felé vezető út mentén is, vagyis az akció láthatóan nem egy spontán rongálás volt, hanem tudatos üzenet.

Az ügyről értesítették a helyi polgárőrséget is, miután a rongálás több járművet érinthetett. Artà polgármestere, Manolo Galán reagált az esetre, és egyértelművé tette, hogy a történtek nem férnek bele a tiltakozás elfogadható formáiba. "Egyetérthetünk vagy sem, de ilyeneket nem lehet csinálni. Mindannyian telítettségtől szenvedünk, de látható, hogy vannak emberek, akik ezt a maguk módján fejezik ki" – mondta.

A polgármester nyilatkozata azért is figyelemre méltó, mert pontosan tükrözi ezt a dilemmát.

A turizmus továbbra is az ország egyik legfontosabb gazdasági motorja, közben viszont egyre több településen érzik úgy a helyiek, hogy a látogatók száma már a mindennapi életminőséget, a lakhatást és a közterek használhatóságát veszélyezteti.

A feszültség a járvány utáni utazási fellendüléssel erősödött fel igazán. A spanyol Nemzeti Statisztikai Intézet, az INE adatai szerint tavaly augusztusban 11,3 millió külföldi érkezett az országba, ami 2,9 százalékos növekedést jelentett az előző év azonos hónapjához képest. Ezt egy eleve rekordot hozó július előzte meg 11 millió külföldi látogatóval, ami éves alapon 1,6 százalékos bővülést jelentett.

A két nyári hónap együtt 22,3 millió turistát hozott Spanyolországnak, ami már jól látható különbség a korábbi, 21,8 milliós szinthez képest. Az év egészét nézve még beszédesebb a kép: 2025 első nyolc hónapjában közel 66,8 millió külföldi látogatott az országba, ami új rekordot jelent, és 3,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi adatot.

Ezek a számok gazdasági szempontból valóban kedvezőek, a helyiek egy része mégis egyre nyíltabban fejezi ki az elégedetlenségét. A problémák közé tartozik a túlzsúfoltság, a megemelkedett ingatlanárak, a rövid távú lakáskiadás térnyerése, valamint az a sajnálatos jelenség, hogy egyes, turizmusból élő térségek fokozatosan elveszítik eredeti, helyi karakterüket.

(Forrás: Express, fotók: Getty Images)

spanyolország | turistaellenes | magyarok | üdülőhely | kedvenc | utazás

FOLYTASD EZZEL
Rendeld meg a Roadster magazin 24. számát!

Nyár, jó energiák, napfény és csillogás: a Roadster magazin legújabb száma nem kevesebbet ígér, mint hogy még magasabbra emeli ezt az önmagában is nagyszerű évszakot. A nyári lapszámunkban találkozunk a világhírű séffel, Nobu Macuhiszával, aki Robert De Niróval közösen több, mint hatvan hotel és étterem tulajdonosa. Beszélgetünk Makó Szilveszterrel, a hollywoodi sztárok sorával dolgozó fotóssal, és Szu Fudzsimoto japán építésszel is, aki korunk egyik legizgalmasabb alkotója. Elutazunk Marrákesbe, végigjárjuk a portugál El Caminót, és Erdélyben egy igazi tündérmesébe csöppenünk. A milánói dizájnhéten megcsodáljuk az új Hyundai-t, Koppenhágában megnézzük, milyen a pub, amit egy magyar vezet, és találkozunk a vicenzai mesterszabóval, Massimo Pasinatóval is.

Különleges csomagajánlatok itt!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom