A járatlan utak nehezek. És okkal azok. Olyan világhírű látnivalókat mutatunk, melyek megközelítéséhez erő, kitartás, türelem és szerencse szükséges.
Baia do Sancho
A világ legszebb strandjainak egyike Baia do Sancho (és erről "papírja" is van), ez a Brazília partjaitól nem messze található kis sziget. Vagyis, talán mégis messze van, mert nagyjából egy órát kell repülni oda a szárazföldről – és csupán két városból, Reciféből és Natalból indulnak járatok.
A híres strand a Parque Nacional Marinho de Fernando de Noronha nemzeti park része, tehát oda belépőt kell vásárolni, hogy aztán kezdetét vegye egy csöppet sem veszélytelen túra a partra, amely fából tákolt ösvényen, keskeny alagúton, meredek sziklafalak között vezet, és még egy szintén meredek létrán is le kell ereszkednie a bátor vállalkozónak. Az odaút ráadásul összehangolást igényel a parkőrökkel és a visszatérőkkel, merthogy a szűk ösvényt egyszerre kevesen használhatják.
The Wave
Az Arizona és Utah határán fekvő hullámformájú homokkő alakzat akkor katapultált legtöbbünk bakancslistájára, amikor a Microsoft a Windows 7 háttérképei közé tette. Hirtelen annyian lepték el a tényleg csodálatos helyet, hogy veszélybe került annak ökoszisztémája, ezért korlátozni kellett a látogatók számát.
Ennek eredményeként naponta csupán húsz ember léphet be, így a Wave napjaink egyik legáhitottabb helye lett.
Nem elég, hogy lottóötössel felérő mázli kell ahhoz, hogy saját szemünkkel lássuk (sorsolnak a jelentkezők közül), a House Rock Valley Roadon haladva jó néhány mérföldet nehezített körülmények között, az időjárástól függően akár járhatatlan utakon kell megtennünk érte.
Hillier-tó
A szokatlan színű, ausztráliai tavat nem lesz egyszerű kipipálni a listán. Még mindig rejtély a tudósok előtt egyébként, miért ilyen színben pompázik, a legvalószínűbb magyarázat szerint egy alga felelős a rózsaszín világért.
A megközelítése elég bajos: a kontinens nyugati felében, a Cape Arid Nemzeti Parkban található, hetven mérföldre Esperance-tól, és mintegy nyolcórányi autóútra Perth városától. Chartergépet vagy hajót és vezetőt kell bérelni ahhoz, hogy láthassuk a víztükrét.
Ciudad Perdida
Kolumbia elveszett városát a Machu Picchu előtt hatszázötven évvel, 800 körül építették. A 1500-as években, a spanyol hódítás idején elhagyták, hogy aztán 1970 körül újra felfedezze magának a világ.
A Sierra Nevada de Santa Marta hegyei között rejtőző maradványokhoz három-hat napnyi kőkemény túrázás után lehet csak eljutni, meredek lejtőkön keresztül, olykor elviselhetetlen hőségben, rovartámadások közepette.
Húsvét-szigetek
A vulkanikus kőzetből kivájt szobrokat, az úgynevezett moaikat a 12. és a 16. század között készítették a polinéziai őslakosok – pontosan nem tudni, miért. A kilencszáz darab monumentális alkotás mindegyike valószínűleg ősök képmása lehetett.
Kimerítő repülőút árán lehet eljutni csak a legendás szobrokhoz – Chiléből.
Csak egy légitársaság indít járatokat a Húsvét-szigetekre, naponta csupán egy gép száll fel Santiagóból, és egy Tahitiről.
Mindkettő nagyjából hatórás utazást követően érkezik meg a történelmi helyre.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images, Unsplash)
hiuse rock valley | cuiudad perdida | húsvét-szigetek
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!