Az évtizedek óta tartó "whisky-háború" véget ért az Északi-sarkvidéken.
Kanada és Európa finoman fogalmazva is messze van egymástól, így az ötlet, hogy szárazföldi határuk legyen, nevetségesnek tűnik. Kanada és Dánia azonban most véget vetett az évtizedek óta tartó "háborúnak" egy lakatlan sarkvidéki szigetért és megállapodtak a hely kettéosztásáról.
A Hans-sziget körüli bizonytalanság 1973-ban kezdődött, amikor kijelölték a sarkvidéki tengeri határvonalat. Tényleges konfliktus soha nem alakult ki; ahelyett, hogy egy ilyen jelentéktelen kérdés miatt háborút indítottak volna, a két fél mindig is szívesen hangsúlyozta a szárazföldi viták ostobaságát és önkényességét. A haditengerészeteik (és egyszer egy kanadai védelmi miniszter) kihajóztak a szigetre, és zászlókat, illetve üveg whiskyt vagy pálinkát hagytak ott a másik félnek.
A legdrámaibb eseménynek az számított, amikor a kanadaiakat a dán sütemények bojkottjára szólították fel.
Ez az egész konfliktus vezetett oda, hogy a háborút természetesen "whisky-háborúnak" nevezték el. Amikor a héten hivatalosan is kijelölték a határt, a kanadai és a dán külügyi képviselők italokat cseréltek, miközben azon viccelődtek, hogy Kanada akár csatlakozhatna is az Európai Unióhoz, most, hogy a két országnak közös szárazföldi határa lett.
Ami magát a Hans-szigetet illeti, a másfél négyzetkilométeres, hóval borított földterület lakhatási szepontból nem túl vonzó. De ahogy az éghajlatváltozás miatt folyamatosan olvad a jég az Északi-sarkvidéken, azzal új hajózási- és halászati útvonalak nyílnak meg a korábban barátságtalan területeken. Mindkét delegáció ígéretet tett arra, hogy a lehető legkisebbre csökkentik a térség erőforrásainak kiaknázását. Most, hogy szomszédoknak mondhatják magukat, minden eddiginél könnyebb lesz megoldani a kérdést (és közben meginni egy italt).
Egy rövid helikopteres kiruccanás Aucklandból, és máris ott találjuk magunkat a szürreálisan gyönyörű Bay of Islandson. Az üdülőhelyen mintegy ezer hektáron keresztül strandokban, szőlőültetvényekben és szemiakvatikus élőhelyekben lelhetjük örömünket.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images, Unsplash)
kanada | Hans-sziget | határ | közös | sarkvidék | Európa
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!