Négy csodás nemzeti park, ami itt van a szomszédban és csak keveset kell utazni érte

Az Adriai-tenger türkizkék vizének és például a Dinári-hegység mutatós formáinak köszönhetően Horvátország természeti adottságai mindig is lenyűgözőnek számítottak. Ha robajló vízesésekben gyönyörködnél, vagy könnyen megközelíthető, hatalmas zöld területre vágynál, netán "elvesznél" egy titokzatos erdőben, akkor máris mutatjuk a szomszédos ország legjobb nemzeti parkjait!

Krka

Az ország egyik legszebb úti célja a Dalmáciában kanyargó Krka folyóról kapta a nevét. A park területe 109 négyzetkilométer, tizenhat vízesésnek ad otthont.

Legtöbben a hét zuhatagból álló mesés "gyűjtemény" miatt érkeznek oda – a toplista élén a híres Skradinski Buk áll, de a Roški Slap vízesés is joggal pályázik kiemelt figyelemre. Fürödni egyiknél sem szabad.

Igazi Instamágnes a Krka folyó egyik kis szigetének közepén magasodó  Visovac-kolostor és hasonlóan kedvelt a középkori alapítású szerb ortodox Krka-kolostor is.

Utóbbihoz Roski Slapból hajók indulnak, nyáron és ősszel pedig az épület történetét és építészetét bemutató vezetett túrákat tartanak.

A közeli Šibenikből a park egész területét bejáró kirándulásra lehet jelentkezni, valamint választhatóak privát túrák is, amelyek kombinálják a Šibenik környéki borkóstolást a vízeséshez vezető túrával.

Plitvice

Karlovactól hetvenöt kilométerre délre találkozik a Kis-Kapela és a Pljesivica hegyvonulata több kisebb folyócskával egyetemben, melyek egységes tórendszert létrehozva alkotják a lépcsőzetesen elhelyezkedő tavakat.

Az 1949-ben alapított, kétszáz négyzetkilométernyi területű Plitvicei-tavak Nemzeti Parkért Budapesttől számítva mindössze öt órán át kell nyomnunk a pedált, hogy aztán láthassuk a – CNN szerint – a világ harmadik legszebb vízesését.

Összesen tizenhat türkizkék színű tó, kellemes hűvöset nyújtó árnyas fák, és kilencvenkét csobogó vízesés található az ország első és máig a legmagyobb nemzeti parkjában,

ahol a pompázatos zuhatagok mellett a mohával benőtt sziklák, a karsztbarlangok és a tavakban megbújó vízililomok együttesen kínálnak igazi áll-leesős természeti élményt.

Mljet

A békés, védett terület az autómentes Mljet-sziget egyharmadát foglalja magában. Harminchét kilométerre fekszik Dubrovnik partjaitól az Adriai-tengeren, ahol Homérosz Odüsszeiájában Odüsszeusz hét évig fogva tartotta Odüsszeuszt. Két gyönyörű, sós vizű tó, a Veliko és a Malo Jezero szegélyezi, melyek közül előbbi egy 12. századi bencés kolostort lát vendégül, ami a Sveta Melita nevű apró szigeten emelkedik.

A nemzeti parkban több kerékpárutat és gyalogos túraútvonalat jelöltek ki; ilyen a Pomena Trail, ami a park legészakibb részén vezet végig Rogac, Zaklopatica és további szép öblök mentén.

Brijuni

A parkot – vagyis egy lenyűgöző, 744 hektáros, tizennégy isztriai szigetből álló szigetcsoportot – leginkább jachton vagy komppal lehet felfedezni. A látnivalók közé felírható a Veliki Brijun szigetén található több mint kétszáz dinoszaurusz lábnyom a Vrbanj-foknál és a Ploce-foknál, ahol még zöldellő rétek, ősi építészeti jegyek és egy szafari park is megcsodálható zebrákkal, elefántokkal, pávákkal és egyebekkel.

Belépőket az Isztria délnyugati partján fekvő Fažana kisváros irodájában lehet vásárolni. A jegyár tartalmazza az idegenvezetővel induló túrát, a szigetet körbejáró vonatutat, a Fazana és Veliki Brujin közötti oda-vissza hajóutat, valamint a szafari park, a mediterrán kert és a park híres, ezerhatszáz éves olajfájának megtekintését.

Július 26-án új hidat avattak Horvátországban, amely még inkább bekapcsolja Dubrovnikot az ország vérkeringésébe. A 2,4 kilométer hosszú Pelješac-híd Komarnától indul és a Pelješac-félszigetre vezet, a segítségével pedig elkerülhető a boszniai határátkelés, amely eddig jellemezte a Dél-Horvátországba tartó autós utakat. A tengerparti úton közlekedőknek egészen eddig ugyanis egy kis kiruccanást kellett tenniük Bosznia-Hercegovinába, hogy körülbelül kilenc kilométerrel odébb érkezzenek vissza az Európai Unió (EU) területére.

(Forrás: Lonely Planet, fotók: Unsplash, Getty Images)

 

nemzeti park | mljet | Horvátország | plitvice | utazás | nagy sztori

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Tényleg ez a világ legjobb luxusterepjárója? Most kiderül!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom