Bodrum érintetlen vizével, fehérre meszelt régi városaival és pazar ételeivel képes elcsábítani a turistákat még Saint Tropez-től és az Amalfi-partvidéktől is.
Bár a nyár mindig vonzó, de a kisebb tömeg, a kellemesebb időjárás és a fenntarthatóság jegyében érdemes szezonon kívül – tavasszal vagy ősszel – is meglátogatni a Budapestről repülővel egy isztambuli átszállással elérhető Bodrumot. Az Airbnb-árak éjszakánként húsz euró (kb. 7600 forint) körül kezdődnek, vagyis a város nem drága: az ételek a legtöbb étteremben elfogadható árúak, de akadnak kivételek, amikkel vigyázni kell – ilyenek például az alkoholos italok.
Kényeztető fürdők
Az ismerkedést ajánlott a török fürdőkultúrával kezdeni. Bodrum városa körül több létesítmény is kínál hammamot; a hagyományos török fürdőkben egy kőlapon fekszünk hason, miközben kendővel cirógatnak és meleg vízzel locsolnak.
Attól függően, mennyire adunk szabad kezet a masszőrnek, előfordulhat, hogy úgy érezzük, mintha csiszolópapírral súrolnának, de a bőrünk ezt követően puhább lesz, mint egy kisbabáé. Kicsivel odébb, Karaadán kénes termálmedencével felszerelt barlangban, bőrtápláló narancssárga iszappal kényeztetnek.
Hogy ne legyen gond az alvással
Velősebb aktivitásért érdemes kipróbálni a Bodrum-félsziget szélfútta hegygerincein kanyargó túraösvényeket.
Felfelé trappolva mintha visszamennénk az időben: az útvonal a régió 2700-3000 évvel ezelőtti első lakói által épített ősi városok romjain keresztül vezet.
Ide kapcsolódik, hogy Mustafa Demir, a bodrumi regionális turisztikai hivatal alelnöke olyan kezdeményezést indított, amely az aktív és természetközeli turizmust kívánja népszerűsíteni.
Az új bodrumi túraútvonal mellett a hegyi kerékpározást, a raftingot és a vitorlázást is propagálják. Ez az alternatív turizmus pedig egyre nagyobb teret nyer – érdekesség, hogy elnökségének kezdetén Volodimir Zelenszkij is túrázott Bodrum lombokkal teli ösvényein.
Van mit nézni
A félsziget a kultúrára vágyóknak is bőven ad opciót, ilyen például a halikarnasszoszi út menti színház. A Kr. e. 4. században felhúzott, majd az 1990-es években felújított, tízezer néző befogadására alkalmas félkör alakú színház a mai napig koncertek és kulturális események otthona.
Bodrum központjából az ókori világ hét csodájának egyikéhez is el lehet sétálni. Ez nem más, mint a halikarnasszoszi mauzóleum, ami réges rég sírkamra volt, még Kr. e. 353 és 350 között építették Mausolus, Kária uralkodója számára.
Autóval egész könnyedén megközelíthetőek a part menti szépséges települések, de sokkal élménydúsabb vitorlás hajóval körbenézni arrafelé.
A kétszintes, fehérre meszelt épületek tisztára valamelyik görög sziget hangulatát idézik. Kosra csupán harminc percet kompozni, Yalikavakba a butikhotelek és kézműves szuvenírek miatt érdemes elmenni, Gumbetbe pedig a pulzáló az éjszakai élet hív.
Enni ott, ahol a helyiek
Bodrumban a turistacsapdák tengerre néző kilátással csalogatják az éhes vendéget, éppen ezért ajánlott inkább lemondani az instakompatibilis fogásokról, és átcaplatni a város lakónegyedébe. Ott ár-érték arányban és minőségben sokkal jobb éttermeket találni – ebbe a kategóriába tartozik a Kısmet Lokantası-t, ahol klasszikus török és bodrumi ételeket szolgálnak fel. Ez egy szellős, világos, minden oldalról nyitott, virágzó fák által árnyékolt, önkiszolgáló-jellegű vendéglátóhely.
A helyieket másolva "illik" megkóstolni a rakit, de ha a csípős ánizsízű likőr annyira nem jön be,
a helyi borok remekül passzolnak a frissen fogott halakhoz és a bőséges mezzékhez.
Délutáni harapnivalóért a Taş Fırın pékségbe érdemes benyitni, amelynek fatüzelésű kemencéjében sajttal töltött süteményeket és ragacsos baklavát sütnek. Az óváros központjában található Han-ban pedig rejtett udvarban lehet egy fél délután kávét kortyolgatva hűsölni és kiélvezni Bodrum minden pillanatát.
A Portugália és Marokkó között fekvő Madeirán pedig egész évben nyílnak a virágok az alázuduló vízesésekkel és buja, zöld dombokkal tarkított tájon, ahol terrakotta tetővel fedett házak sorakoznak. Az egész sziget olyan, mint egy amfiteátrum, amelynek színpada az óceán végtelen kékje.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
luxus | nagy sztori | törökország | utazás | megfizethető | bodrum
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!