Komoly tünetek is előfordulhatnak.
Párizs vezeti a leginkább túlértékelt nagyvárosok listáját – derül ki a poggyászkirály Radical Storage legújabb tanulmányából. Stockholm az a város, melyben a legpozitívabban csalódtak a látogatók, Fokvárost tartják a legszebbnek, a legkiemelkedőbb látnivalók pedig Londonban találhatók.
A Radical Storage több mint 140 ezer véleményt elemzett, hogy kiderüljön, melyek azok a városok, amelyek a leginkább elmarasztalhatóak, és melyek múlják felül az elvárásokat. A kutatást annak megállapítására végezték el, hogy valóban létezik-e a bizonyos "Párizs-szindróma." Ez egy pszichológiai állapot, melyet azok az első alkalommal Párizsba érkezők tapasztalhatnak meg, akiknek túlságosan magasak a francia fővárossal kapcsolatos elvárásaik, és aztán komoly csalódásban részesülnek, amikor a realitással találkoznak.
A filmekben és könyvekben Párizsról ábrázolt meseszerű kép ugyanis nem mindig felel meg a valóságnak, a felismeréstől pedig akár sokkos állapotba is lehet kerülni.
A tünetek változóak, leggyakrabban hallucináció, szorongás, szédülés, és izzadás léphet fel.
A Párizs-szindróma tehát valóban létezik, és a Radical Storage által elemzett húsz kedvelt turisztikai célpont közül konkrétan Párizs az, ahol a legtöbben érezték úgy, hogy a valóság nem felel meg az elvárásoknak. A Fény városát egyébként Hongkong követi, aztán Szöul, Bangkok és Szingapúr szerepel még a túlhype-olt helyek listájának élmezőnyében.
Ami a tanulmány elkészítésének hátterét illeti, összesen huszonkilenc szót és kifejezést vizsgáltak, hogy egészen pontosan hányszor használták azokat egy adott város jellemzésére.
London és Párizs kapcsán egyaránt a túlértékelt kifejezés tette ki a vélemények tizenegy százalékát, míg a várakozások alatt vagy elmarasztaló szavakat tartalmazó vélemények tizennyolc százaléka Londonnal összefüggésben kerültek elő. A Párizsról megfogalmazott kritikák tizenöt százalékában előfordult a szörnyű szó, a rossz pedig tíz százalékban bukkant fel. Prága lett a leggorombább város, Tokióról mondták a legtöbben, hogy nem éri meg, Sydney pedig a legnagyobb lehúzás.
A tanulmány megvizsgálta a pozitív csalódást okozó városokat is, ezt a rangsort Stockholm vezeti. A svéd fővárost a közvélemény nem tartja annyira romantikusnak, mint Párizst, ezért az oda látogatók elvárásai alacsonyabbak. Stockholm után Dubaj, Fokváros, Amszterdam és Kuala Lumpur következik.
Los Angeles kapcsán a nagyszerű kifejezés az értékelések kilenc százalékában szerepelt, míg az imádtam a vélemények tizenhat százalékában tűnt fel. Fokvárost leginkább gyönyörű-ként jellemezték. A dubaji látnivalókat a véleményformálók nyolc százaléka tartja a legjobbnak, ezzel szemben Londonnal kapcsolatban a kiemelkedő (tizenhárom százalék), a lenyűgöző (tizennégy százalék) és a látványos (tizenegy százalék) szavakkal lehetett a leggyakrabban találkozni. Barcelona turisztikai látványosságait az ezt a kifejezést említő vélemények tizenkét százaléka tartja kötelező látnivalónak.
Nemrég megírtuk, hogy a Lonely Planet megkérdezte olvasóit, de ezúttal nem pozitív előjelű, hanem úgymond népszerűtlen véleményekre volt kíváncsi az utazással kapcsolatban.
(Forrás: Breakingtravelnews, fotók: Pixabay, Getty Images)
szindróma | városok | csalódás | túlértékelt | párizs | nagy sztori
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!