A legtöbb utas általában az ablakos vagy a folyosó melletti ülést részesíti előnyben a repülőn (mert hát viszonylag kevesen vágynak a középsőre), de elgondolkodtál már azon, hogy a gép melyik oldalán ülj?
Mielőtt megnyitnánk ezt a vitát, tisztázzunk egy dolgot:
nincs olyan, hogy az egyik oldal biztonságosabb, mint a másik.
Azonban számos oka lehet annak, hogy a rutinosak kifejezetten a jobb vagy a bal oldalt választják. Néhány gyakori utazó nyilatkozik az alábbiakban arról, melyik oldalt részesítik előnyben, plusz adnak néhány tanácsot is, mit ajánlott figyelembe venni, amikor kiválasztjuk a helyet a fedélzeten.
Lehetséges kilátások
Ha az ablakos ülésre voksolsz, érdemes ellenőrizni a várható repülési útvonalat, mielőtt oldalt választasz. „Nagyon szeretem az ablak melletti helyet, és általában megpróbálom megjósolni, hogy a logikus repülési útvonal alapján melyik oldalról lesz jobb a kilátás” – mondja Richard Campbell, a 10Adventures utazási platform alapítója. „Még mindig emlékszem a majdnem 25 évvel ezelőtti első külföldi repülőutamra. A londoni Heathrow-ra repültem, és a gép jobb oldalán ültem, majd a Temzére és London belvárosára láttam rá fentről, miközben a város felett köröztünk. Micsoda kezdés volt!”
Catherine Heald ázsiai utazási szakértő, a Remote Lands társalapítója és vezérigazgatója ugyancsak a kilátást preferálja. „Amikor például a nepáli fővárosból, Katmanduból a bhutáni Paróba repülnek, az utasok inkább a jobb oldalon akarnak ülni, ahonnan a legjobb kilátás nyílik a Mount Everestre” – jegyzi meg.
Nem szabad elfelejteni, hogy bármennyi kutatást is végzünk előtte, előfordulhat, hogy a járatnak más tervei vannak. „Bár igyekszem ablakos helyet foglalni a kilátás miatt, nehéz megjósolni, hogy tényleg jó lesz-e” – mondja Campbell. „A repülési útvonalak változnak, az időjárás is beköszönthet, és ami a térképen jól néz ki, az sok ezer méter magasból már nem biztos, hogy lenyűgöző lesz.”
Mi történik az égen?
Persze nem csupán a kilátás lehet a középpontban. „Ha sarkvidéki útvonalon repülök, igyekszem a gépnek azon az oldalán helyet foglalni, amelyik észak felé néz alkonyat idején, hátha megpillantom a sarki fényt” – mondja Matthew Cappucci légkörkutató.
Ha viszont napközben utazik, már más a legfontosabb szempont. „Mivel nem szeretem, ha a szemembe süt nap, igyekszem az ellenkező oldalon ülni” – mondja Cappucci. „A napsütötte oldalon repülni azt is jelenti, hogy a gép érezhetően melegebb felén ülök.”
Alvási preferenciák
Hajlamos vagy jobbra vagy balra dőlni, amikor elszundítasz a repülőn? „A repülőgép jobb oldalát, és az ablak melletti ülést részesítem előnyben, ha turistaosztályra foglalok. Szeretek kinézni az ablakon, de ami még ennél is fontosabb, hajlamos vagyok jobbra dőlni, ha elalszom, különösen a hosszú távú járatokon” – mondja Dominika Dryjski, a TravMedia operatív igazgatója.
Jobbkezes vagy balkezes?
Ha azt tervezed, hogy dolgozol a repülőút alatt, vedd figyelembe a domináns kezed. „Jobbkezesként inkább a repülőgép bal oldalán, a folyosói ülésen ülök, mivel így könnyebben tudok dolgozni a laptopon, ha munkám van” – mondja John Lyotier, a TravelAI vezérigazgatója és társalapítója.
Az utasok számára az ülés kiválasztásánál jó néhány egyéb tényező is fontosabbnak tűnhet, mint az, hogy melyik oldalon üljenek. „Nekem az a lényeg, hogy a repülőgép eleje felé és a mosdóktól távolabb foglaljak le egy folyosói ülést, mivel úgy kisebb a forgalom meg a zaj, és a nem kívánt szagok is elkerülnek” – zárja Andy Palacios, az App in the Air utazási apptól.
Rutinos utazók már szinte biztosan éreztek jatleg-et, azaz a hirtelen másik időzónába repülésből adódó zavart. A jelenség ellen sokféleképp küzdhetünk, most egy alvásszakértő összeszedte a leghatékonyabb „fegyvereket”.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Getty Images)
oldal | repülőgép | ablak melletti | bál | utazás
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!