Egyre több spanyolországi régió vezet be korlátozásokat a legnépszerűbb természeti látnivalók esetében azért, hogy csökkentsék a zsúfoltságot és elősegítsék a fenntartható turizmust.
Spanyolországban az elmúlt húsz évben 77 százalékkal nőtt a nemzeti parkok látogatottsága, ami évente már közel 16 millió látogatónál jár – derül ki az Eco-union jelentéséből. A látogatószám a világjárvány idején volt a legmagasabb, amikor a nemzetközi és a belföldi turisták szívesebben utaztak természetközeli területekre, maguk mögött hagyva a nagyvárosokat.
A turistaszám-növekedés viszont komoly veszélyt jelent a természetes élőhelyekre, éppen ezért országszerte rengeteg helyen döntöttek úgy, hogy a környezet megóvása érdekében szabályozzák a látogatószámot.
Mutatjuk, melyek ezek a régiók és hol van érvényben korlátozás.
Andalúzia
A Doñana Nemzeti Park már évek óta él a korlátozással.
Például a Huelvából El Acebuche és El Rocío felé vezető útvonalakon, valamint a folyó mentén Sanlúcar de Barrameda felé vezető úton naponta csak 886 fő tartózkodhat.
Aragónia
Az aragóniai Ordesa y Monte Perdido Nemzeti Parkban ugyancsak régóta látogatói korlátozások vannak érvényben, amit a jövőben is fenntartanak.
Asztúria
Asztúriában Covadonga tavaknál, a Picos de Europa Nemzeti Park egyik leglátogatottabb területén szabályozzák a látogatószámot.
Az év legforgalmasabb időszakában a tavakhoz csak busszal vagy engedéllyel rendelkező taxival lehet eljutni Cangas de Onís városából.
Baleár-szigetek
A spanyolországi poszidónia (tengeri fű) rétek ötven százalékának otthont adó Baleár-szigeteken a Marítimo-Terrestre de Cabrera Nemzeti Parkra terjedtek ki a korlátozások. Aki hajóval szeretne bejutni a területre, annak külön engedélyt kell kérnie.
Baszkföld
Miután a Trónok harca sorozat rajongói rohama véget ért, a San Juan de Gaztelugatxe nevű szigetecske végre újra megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt, de csupán napi 1500 fős korlátozással.
Kanári-szigetek
Évi közel 15 millió látogatójával a tenerifei Teide Nemzeti Park az egyik legnépszerűbb helynek számít Spanyolországban. A Teide csúcsára vezető út utolsó szakaszán korlátozásokat vezettek be, naponta csak kétszázan mehetnek be.
Lanzarote Timanfaya Nemzeti Parkjában a látogatóknak fizetniük kell a belépésért, míg La Gomera szigetén a babérerdőkbe behajtó járművek számát korlátozták.
Gran Canaria Maspalomas nevű strandján belépési tilalmat rendeltek el a dűnék védelme érdekében, míg Fuerteventurán a Lobos nevű apró szigetecskét naponta csak bizonyos számú látogató keresheti fel.
Kasztília-La Mancha
Cuencában a Chorreras del Cabriel vízesés látogatószámának korlátozását javasolták a szakértők, akik szerint naponta csak 400-an látogathatnák a bioszféra-rezervátumot.
Extremadura
Extremadurában korlátozták a belépést különböző természeti látványosságokhoz, többek között a cáceresi Castañar- és a badajozi Fuentes de León-barlangba.
Galícia
Galícia régiója korlátozta a hozzáférést a híres As Catedrais strandhoz, és arra kötelezte a látogatókat, hogy előzetesen, online foglaljanak ingyenesen váltható jegyet.
Madrid
A fővárosi régióban csak bizonyos természeti területeken engedélyezett a fürdőzés, többek között a San Juan víztározóban található Los Villaresben, valamint a Rascafríában lévő Alberche és Las Presillas strandjain. A Sierra de Guadarrama Nemzeti Park egyik leglátogatottabb területének, a La Charca Verde de la Pedrizának népszerű zöld medencéit is csak korlátozottan lehet használni.
Murcia
Murciában a Calblanque, a Monte de las Cenizas és a Peña del Águila regionális természeti parkokban áthaladó személygépjárművek számát korlátozzák.
Navarra
Navarrában az Urbasa Természeti Parkban az Urederra folyó forrásához való hozzáférést napi ötszáz főnek engedélyezik, míg a Leurtza víztározóknál és az Orgi erdőnél csupán bizonyos számú gépkocsi mehet.
Valencia
Valencia a nyári időszakban a Serra d'Irta Természeti Parkba behajtható autók számát korlátozta, Alicantéban pedig a Calpe-i Peñón de Ifach, valamint a Montgó Természeti Park védett területén található Cabo de San Antonio szikláihoz limitált a hozzáférés.
Szieszta és paella – ez a két szó ugrik be elsőre Spanyolországról, holott ennél jóval több van az országban. Nyaralás előtt általában a legjobb szálláshelyek megtalálására, a gasztronómiai kuriózumokra, a közlekedési eszközökre és az élményekre összpontosítunk, van azonban néhány dolog, amivel érdemes még az indulás előtt szembesülnünk.
(Forrás: Breakingtravelnews, fotók: Unsplash, Getty Images)
látnivalók | szabályok | nemzeti park | spanyolország | ismert | korlátozás
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!