Ezt a tíz hibát nem szabad elkövetni Londonban

Bármelyik idegen városba először elutazni nem mindig egyszerű, és egy akkora metropoliszban, mint London, hamar rá lehet jönni, mennyi, de mennyi ki nem mondott szabály létezik, amivel minden vendégnek tisztában kell(ene) lennie. Segítünk elkerülni a turisztikai baklövéseket.

Ne adj borravalót!

Kényes ügy, nemzetenként eltérő szokás. Az Egyesült Királyságban nem igazán működik ez az intézmény.

A londoni éttermek többsége 12,5 százalékos felárat ír a számlára, tehát a vendégnek fölösleges azon agyalnia, többet csengessen-e ki a megadottnál.

Élelmiszerüzletekben, kávézókban vagy bárokban nem szabad kötelezőnek érezni a borravalót, a személyzet nem is számít rá.

Helyes és helytelen tolódás

A mozgólépcsők használatakor a londoniak "a bal oldalt járunk, jobb oldalt állunk" íratlan szabályát követik. A mozgólépcsők jobb oldalát értelemszerűen akkor kell igénybe venni, ha csupán egy helyben állsz.

Ha valaki viszont klasszikus lépcsőként tekint rá, a többiek nem állják el az útját. Londonban az ingázók többsége siet, tehát húzódj jobbra, ha nem szeretnéd, hogy rád szóljanak.

Ne sima metrójegyet vegyél

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy külön vesznek egy-egy jegyet a metróra. Egyrészt lényegesen drágább, másrészt olykor hosszú sorokat kell kiállni érte.

Az Oyster kártya ellenben jóval praktikusabb: bármelyik metró- vagy közlekedési csomópontban megvásárolható, plusz az öt fontos letét után csak fel kell tölteni némi pénzzel. A napi viteldíjat a kártya korlátozza, hogy soha ne fizess többet a szükségesnél.

Utazás a csúcsforgalomban

Abban a pillanatban, amikor a londoni csúcsidőben egy turista belép egy metróállomásra a londoni, nyomban rájön, hogy hibát követett el. Ezt az "élményt" jobb elkerülni, mint ahogyan nem ajánlott London valamelyik elhagyatott metróállomásán rekedni sem.

Hacsak nem ír valaki szociológiai tanulmányt a londoni metrózásról és ennek érdekében direkt dühös, siető és izzadó utasok közé szorul reggel 7:30 és 9:30, illetve este 5 és hét óra között, inkább hagyja ki ezt az időszakot. Altenatívaként a TFL buszokra érdemes felpattanni, ha mindenképp szeretnéd megélni a brit főváros tömegközlekedését.

Nem csak a városközpont létezik

Európa számos híres műemléke és az Egyesült Királyság több lenyűgöző történelmi helyszíne is a központban található, ám London nem kizárólag a centrumról szól.

Éppen ezért rossz döntés csupán a főbb turisztikai látványosságokat kipipálni, miközben kihagyod a város bájos környékeit, ahol a varázs visszafogottabb, de nem kevésbé pazar, hála a titkos parkoknak és a festői kilátásnak.

Sokat érő érmék

A fémpénzek elég praktikusak Londonban, sok mindent lehet velük vásárolni (nem úgy, mint Amerikában). Az egy- és kétfontos érmékből bátran költhetsz remek londoni csecsebecsékre vagy akár egy laktató ebédre is.

Ha a hazafelé útra a zsebedben marad néhány font, nem kell aggódni, mert egyes légitársaságok simán elfogadják és az így befolyt összeget jótékony célra ajánlják fel.

Az angol reggelin túl is van harapnivaló

Tévhit London gasztronómiai kultúráját borzalmasként elkönyvelni. A város igazi olvasztótégely, brilliáns nemzetközi konyhával.

Nyilvánvalóan a hagyományos brit ételeket is meg kell azért kóstolni, legyen az a yorkshire-i puding vagy a bangers.

Ne szállodát keress!

Nem titok, hogy a londoni utazás drága (lehet). Még egy átlagos szállodai szoba is alaposan meg tudja dobni a büdzsét.

Akinek nem fér bele, próbáljon kollégiumokban, vagy panzióban szállást foglalni, esetleg apartmant bérelni.

Nem kell mindenre költeni

Annak ellenére, hogy London a világ legdrágább városai közé tartozik, a turisták rendre visszatérő rossz beidegződése, hogy minden, amit látni érdemes, az egy vagyonba kerül.

Ezzel szemben Londonban szó szerint rengeteg ingyenes dolgot lehet látni és csinálni.

A British Museumba, a Nemzeti Galériába, a Tate Modernbe és a szomszédos Greenwichben található Nemzeti Tengerészeti Múzeumba például ingyenes a belépés. És akkor ott van még a grandiózus Hyde Park, ahol a tiszta levegő mellett a brit hangulatból is nagyokat lehet szippantani.

Nem csupán az óriáskerék ad csodás panorámát

A legtöbben a híres és London Eye lábánál tolonganak, ha magaslatból akarják megnézni a várost, pedig a Greenwich Park csúcsáról, a Primrose Hillről és a Sky Gardenből is meg tudják tenni – ráadásul ingyen.

Toszkánát pedig egyszerűen nem lehet megunni. Akárhányszor is jár az ember Olaszország talán legromantikusabb régiójában, mindig találhat újabb és újabb felfedeznivalókat. Íme, néhány igazi kincs, amit érdemes felvenni a listára.

(Forrás: The Travel, fotók:  Unsplash, Getty Images, Pixabay)

 

 

 

london | nagy sztori | turista | lista | utazás | hiba

FOLYTASD EZZEL

Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója

A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Tényleg ez a világ legjobb luxusterepjárója? Most kiderül!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom